Vyklizení Džungle u Calais se odkládá

Problém tábora ilegálních migrantů

Vyklizení Džungle u Calais se odkládáNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Francouzská soudkyně dnes odložila rozhodnutí ohledně vládního plánu částečně vyklidit a poté zlikvidovat nouzovou migrantskou kolonii u přímořského Calais zvanou Džungle. Neuvedla, kdy by verdikt mohl padnout. Úřady původně stanovily na dnešních 20:00 SEČ ultimátum k dobrovolnému vyklizení části přistěhovaleckého tábora. Belgie mezitím oznámila zesílení svých hranic s Francií v obavě, že uprchlíci z Calais se nyní budou pokoušet dostat do Británie přes belgické území. Obyvatelé Calais si dlouhodobě stěžují na neudržitelnou situaci s tisíci běženci z nedalekého tábora.

Místní prefektura stále čeká na rozhodnutí správního soudu v Lille. „Rozhodnutí dnes nepadne,“ oznámila však soudkyně Valerie Quemenerová po vyslechnutí argumentů právníků obou stran sporu, jimiž jsou francouzské úřady na straně jedné a obyvatelé kolonie a aktivisté na straně druhé.

Úřady se mezitím dál pokoušely migranty přimět k přestěhování do nového kontejnerového tábora nebo do přijímacích center v jiných regionech. Jde o to je přesvědčit, že ve stávajícím táboře nemají žádnou budoucnost, řekl televizní stanici BFMTV mluvčí ministerstva vnitra Pierre-Henry Brandet.

Belgie mezitím oznámila, že posílila namátkové kontroly na své hranici s Francií. Belgický ministr vnitra Jan Jambon oznámil, že na hranici bude nasazeno až 290 dodatečných policistů. Podle agentury Belga tak chce zabránit možnému vzniku nového tábora na belgickém území. „Ekonomickým dopadům na pobřeží a přístav Zeebrugge je třeba zabránit,“ řekl Jambon. O opatřeních prý informoval Evropskou komisi.

V Calais se už několik let hromadí lidé, kteří se chtějí ilegálně dostat do Británie. Loni se situace vyhrotila, úřady obehnaly tamní přístav a tunel pod Lamanšským průlivem ostnatým drátem a vyslaly tam stovky policistů.

Životní podmínky v tamním táboře připomínají chudinské čtvrti velkoměst v rozvojovém světě a francouzské úřady to už dále nechtějí akceptovat. Podle nich se plánované vyklizení týká 800 až 1000 lidí, ale humanitární organizace se domnívají, že je to ve skutečnosti mnohem víc a že pro tyto lidi nejsou zajištěny dostatečné ubytovací kapacity.

Místní vyvíjeli zatím dlouhodobý tlak na vládu v Paříži, aby neúnosnou situaci řešila, zatím neúspěšně. Naopak nedávnou demonstraci proti táboru socialistická vláda zakázala.

Sdílet:

Hlavní zprávy