Odmítl obléct sebevražednou vestu, teď peče dorty
Uprchl Talibanu
Když mu bylo 12 let, přinutil afghánský Taliban dvakrát malého Hilala Hamidiho aby oblékl vestu s výbušninami. Když se odmítl odpálit, za trest mu polili hlavu rozpáleným olejem. Po osmi letech, po útěku do Itálie, je Hilal cukrářem a specializuje se na čokoládové dorty. Jeho příběh přinesl britský server The Times.
Hilal Hamidi vyrostl v afghánské oblasti Nangarhar na hranicích s Pákistánem. Jeho život zasáhl ve 12 letech únos otce, který pracoval pro americkou armádu. Svého otce už nikdy neviděl. Po zmizení otce přišla další rána. Žena, která ho celý život vychovávala a kterou považoval za svou matku, se ukázala jako druhá žena jeho otce. Jeho biologická matka zemřela při porodu a otcova druhá žena vyhodila Hilala z domu.
Přístřeší nalezl v místní mešitě, ale krátce na to ho organizace Taliban unesla a uvěznila. Malý kluk se hodil jako sebevražedný atentátník a tak ho věznitelé opásali páskem s výbušninami a přikázali najít vhodný terč.
„Čekali jsme v horách na konvoj, dráty vedly do mého rukávu. Řekli mi ať běžím k nějakému vojákovi a stisknu tlačítko v dlani, že pak půjdu do nebe,“ popisuje listu The Times plynulou italštinou. Hilal odmítl, za trest ho zbili elektrickým drátem. O týden později se situace opakovala a Hilal znovu odmítl. „Tentokrát mi polili hlavou rozpáleným olejem a ruku mi strčili do nádoby s olejem. Omdlel jsem a probudil se pokrytý vlastní krví,“ popisuje.
Těžce raněného ho Talibanci vhodili do příkopu v táboře, přesto sebral síly a dal se na útěk. „Řekl jsem si, co když mě střelí do zad – no, stejně zemřu,“ vzpomíná Halil. Při útěku narazil na místního muže, který se ho ujal a ukrýval několik měsíců ve svém domě. Posléze zaplatil Hilal tureckým překupníkům a dostal se do Řecka. Pak se ukryl na trajektu do Itálie. Dva a půl roku od útěku z Afghánistánu se v roce 2011 usadil v Evropě.
Na cestě ho trápila žloutenka, tuberkulóza i poraněná ruka. V Římě se o něj však postarali lékaři z azylového centra pro nezletilé uprchlíky, které vede charitativní organizace Spes Contra Spem. „Jako každé dítě, které bylo takhle zneužito, byl raněn i psychicky,“ řekl Luigi Vittorio Berliri, který centrum vede.
Organizace Hilalovi zajistila psychologickou pomoc a mladý muž se vyučil cukrářem. Dvacetiletý kuchař přiznává, že se mu občas o Talibanu zdá, po směnách v práci je ale tak unavený, že sny postupně mizí. Stále však trpí bolestmi hlavy, které jsou důsledkem neustálého bití v táboře Talibanců. Dnes na to však nerad vzpomíná a mnohem radši si povídá o čokoládových pěnách a bílkových krémech.