Katalánci ponížili krále. Udělali z něj miniaturního Filipa
Nesouhlas se španělskou nadvládou
Radní města ve španělském Katalánsku, které má dlouhodobě separatistické tendence, vyjádřili nesouhlas se španělskou nadvládou tak, že si na místo povinné podobizny krále Filipa VI. sice pověsili jeho fotografii, ale v pasové velikosti. Zmenšení monarchova portrétu museli radní vysvětlit u soudu. Ten jim dal za pravdu.
Podle zákonů Španělského království musí v každé zasedací síni městské radnice viset portrét krále či královny země, v tomto případě Filipa VI. Zákon už však nemluví o žádných dalších podrobnostech, včetně velikosti podobizny. Této mezery v legislativě využilo 17 radních katalánského města Torredembarra v provincii Tarragona, kteří se při jednání jednohlasně shodli, že portrét krále zmenší do pasové velikosti a tak i vystaví.
Honey I shrunk the king. Catalan town hall seriously downsizes monarch https://t.co/yK87rcLN2W
— The Register (@ElReg)
8. Leden 2016
Mini Filip VI. tedy tak i začal nad vchodem do místnosti viset hned vedle katalánského prezidenta Artura Mase, jehož portrét je ve stejně malé velikosti. Toho si nedlouho poté všimli Španělé a státní zástupce města na radní podal oficiální stížnost.
Radní museli svůj krok tedy vysvětlovat i u soudu, který však jejich argumentaci tím, že zákon velikost nespecifikuje, musel uznat. Většina členů městské rady je členy katalánské strany CUP, která bojuje za nezávislost Katalánska.
El miniRei de #Torredembarra, denunciat per l‘Advocat de l‘Estat. Ho explica @guillembargallo: https://t.co/nuwauHMDWz #delCamp
— Guillem Ramos-Salvat (@ramossalvat)
7. Leden 2016
,,Je to politické rozhodnutí, protože neexistuje žádný článek zákona, který by velikost portrétu specifikoval, kromě té, že musí být stejné velikosti jako ten zobrazující regionálního prezidenta,“ řekl agentuře EFE jeden z radních.
Katalánsko je španělská provincie na severovýchodě země s vlastní kulturou i jazykem. Jejím centrem je 3 milionové město Barcelona. Je jednou z nejbohatších a nejvíce prosperujících částí země a dlouhodobě se snaží o získání nezávislosti, kterou mu španělská vláda nechce udělit. Naposledy zde na podzim 2014 proběhlo neoficiální referendum ve kterém 96 % Katalánců hlasovalo pro samostatnost.