Seděla v podivné firmě. Odpovědnost ministryně stále odmítá

marksová-tominová má problém

Seděla v podivné firmě. Odpovědnost ministryně stále odmítá 1
Domov
Sdílet:

Seděla jsem ve správní radě, ale se společností jinak nemám nic společného. Tak vysvětluje ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová-Tominová (ČSSD), že žádné spojení mezí ní a společností, po níž Úřad práce po několika měsících existence vymáhá téměř 20 milionů korun, neexistuje.

Fungování obecně prospěšné společnosti Místní sociální služby (MSS) prověřuje policie, ale Marksová-Tominová je stále přesvědčena, že se nic špatného nestalo. Straničtí experti na sociální politiku přitom upozorňují, že projekt byl od počátku nesmyslný a ministryně teď jen strká hlavu do písku.

Přeškolit tisíc nezaměstnaných na pečovatele

Byl to ambiciózní plán: teprve před rokem vzniklé Místní sociální služby měly v Jihomoravském kraji přeškolit asi tisícovku nezaměstnaných na pečovatele. Společnost na svůj záměr získala od krajského úřadu práce dvacetimilionovou dotaci, i když od počátku zaznívaly pochybnosti, zda se v kraji tolik pečovatelů může uživit. Zvlášť když už v té době jejich síť existovala.

Trvalo to pouhých sedm měsíců a společnost upadla do likvidace. Na podivnou podporu si totiž posvítila kontrola z centrály Úřadu práce, zjistila nesrovnalosti a chtěla miliony zpět. A šéfka krajské pobočky úřadu, která dotace vyplatila, sama rezignovala. Po celou dobu ve správní radě MSS seděla i současná ministryně Marksová-Tominová, která z ní odešla až začátkem února kvůli možnému střetu zájmů, protože se stala ministryní práce a současně i nejvyšší nadřízenou úřadu, který chce po společnosti peníze zpět. Odpovědnost však necítí.

Ta společnost byla neskutečně zvýhodněna oproti ostatním pečovatelům v kraji, dostala podporu, o níž se nikomu dřív ani nesnilo. Teď má vrátit miliony korun a jediné, co s tím dělá ministryně, která seděla ve správní radě a musela mít o dění ve společnosti přehled, je, že strká hlavu do písku.

„Šla jsem tam jako odbornice na sociální problematiku. Ve správní radě jsem byla, ale jinak s tou společností nemám nic společného. Seděla jsem tam zadarmo a takových projektů je více. Nevím, co bych k tomu měla říct,“ okomentovala své spojení se společností ministryně pro server ECHO24.cz.

Marksová-Tominová ale nadále věří, že se v obecně prospěšné společnosti nic špatného nedělo. A to i přes to, že její zakladatel Martin Zeman stále nedokázal vysvětlit, na co dotace použil. Úřad práce na vrácení peněz trvá a čeká, co vyšetří policie. Ta se případem nadále zabývá. „Ano, stále to prověřujeme. Zatím nebyl nikdo obviněn. Ale vzhledem k tomu, že probíhá šetření, se k věci dále nemůžeme vyjadřovat,“ uvedla tisková mluvčí jihomoravské policie Petra Vedrová.

Projekt chtěl s dotacemi řešit něco, co tu už bylo

Vysvětlení ministryně ale zaráží mnohé politiky, kteří se v sociální oblasti dlouhodobě pohybují. Že se Marksová-Tominová od MSS distancuje, vadí třeba bývalé poslankyni Lence Kohoutové, které je expertkou ODS na tuto problematiku.

„Mně to vysvětlení přijde naprosto nedostatečné. Ta společnost byla neskutečně zvýhodněna oproti ostatním pečovatelům v kraji, dostala podporu, o níž se nikomu dřív ani nesnilo. Teď má vrátit miliony korun a jediné, co s tím dělá ministryně, která seděla ve správní radě a musela mít o dění ve společnosti přehled, je, že strká hlavu do písku,“ komentuje to Kohoutová.

Poukazuje přitom na očividnou nesmyslnost projektu, který za dotace nabízel něco, co už existovalo. Ostatně podobné závěry přinesla analýza ministerstva práce, která vznikla ještě za minulého vedení a o níž před časem informovala MF DNES. Vyplývá z ní, že aby byl celý podnik reálný, muselo by o práci přijít všech 600 současných pečovatelů a pořád by téměř polovina nových přebývala. Aby našli uplatnění všichni pečovatelé, musel by počet klientů narůst o více než 150 procent. Pokud se Marksová-Tominová o dění ve společnosti jen minimálně zajímala, muselo by jít jasné, že projekt má k realitě daleko.

Je to má jediná poskvrna, možná jsem byla naivní

I předchůdkyně Marksové-Tominové v úřadu Ludmila Müllerová (TOP 09) odmítá, že by se politik sedící ve správní radě nějaké společnosti mohl nestarat o to, co se v ní děje. „To neexistuje, členství ve správní radě s sebou samozřejmě přináší odpovědnost. S tím musí politik počítat,“ odpovídá bez váhání.

Současná ministryně projektu dále věří. Žádný důkaz, který by mluvil proti Zemanovi, prý dosud neviděla a nepředpokládá ani, že by mohl chtít zneužít její jméno. Obecně působí dojmem, jako by vůbec nevěděla, v čem může být příběh Místních sociálních služeb problematický. Stále jí není jasné, proč by měla společnost vracet dotace zpět. „Samozřejmě se může ukázat, že se pletu, že tam ode mě byla nějaká naivita. Je mi to nepříjemné, je to taková kauza, poskvrna. Vlastně jediná, kterou mám,“ uzavírá ministryně a jedním dechem dodává, že rozhodně nebude do celé věci nijak zasahovat: „Teď to řeší policie. Do toho se rozhodně nebudu vměšovat."

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz