Manažeři Agrofertu ovládli ANO, Babiš chce vládnout sám
Potvrzení moci
Politickou organizaci Andreje Babiše budou pevně řídit lidé z vedení Agrofertu. Všichni delegáti sněmu ANO zvedli ruku pro Andreje Babiše, prvním místopředsedou se stal manažer Agrofertu Jaroslav Faltýnek, který nakonec neměl protikandidáta.
Sto procent hlasů překvapilo i samotné delegáty, někteří si dokonce dovolili zavtipkovat, že takový výsledek nemá ani severokorejský vůdce Kim Ir-sen. Sto procent se nakonec moc nelíbilo ani samotnému Babišovi, který své zvolení komentoval slovy „Mohl se alespoň někdo zdržet. Jak říká Karel Gott, to jsem fakt nečekal. Budu se snažit skutečně – jak říká Topinka (Topinka je Babišův osobní marketingový poradce) – makat, aby bylo líp,“ řekl šéf Babiš.
ON-LINE: To jsem nečekal, zavtipkoval Babiš. Dostal 100 % hlasů
Podle představy ministra financí dopadla i volba prvního místopředsedy. Nejprve se kandidatury vzdali další čtyři adepti: bývalá špiónka Radka Kleslová nebo místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Jaroslava Jermanová, proslavená svým zábavným řízením schůzí. Cesta Babišova muže číslo 2 v politické divizi Agrofertu, Jaroslava Faltýnka, k postu prvního místopředsedy byla tak dokonale vyčištěna. Faltýnek byl zvolen 85 procenty hlasů delegátů sněmu.
Výsledek volby asi nejvýstižněji popsal místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek: „Na místě je vždycky blahopřát, i když to samozřejmě nebylo žádné překvapení. Pan továrník Babiš je fakticky majitelem hnutí ANO 2011, takže svá vlastnická práva si dokáže prosadit, jak ve svém případě, tak v případě svého nejbližšího spolupracovníka.“
Podle Babišova přání dopadl i výběr řadových místopředsedů. Delegáti mu zvolili šéfku pražského ANO a bývalou rozvědčici Radmilu Kleslovou. Ta je pro něj podobně důležitá jako Faltýnek a v hnutí se mu stará hlavně o personalistiku. Bez problémů prošla i další předsedova favoritka, místopředsedkyně sněmovny Jaroslava Jermanová. Obě ženy doplnil primátor Brna Petr Vokřál. Poté se sice sněm zasekl na volbě posledního místopředsedy, ale nakonec se jím stal poslanec Jan Volný. Šéf může být spokojený.
Do předsednictva hnutí ANO zamířili na sněmu i ministři životního prostředí a obrany Richard Brabec a Martin Stropnický i bývalý novinář, poslanec Martin Komárek. Brabec získal 161 ze 186 odevzdaných hlasů, z nich devět nebylo platných. Stropnický zaostal za Brabcem o 20 hlasů. Oba ministři se předtím vzdali kandidatury na místopředsednické posty. Ke Komárkovi se přiklonila stovka delegátů.
Čtěte více: Šunka dobrá, všechno dobré. Babišův sněm jede jako na drátkách
Koaliční partneři si více než výsledků voleb vedení všímali dvou výroků z projevu šéfa hnutí Andreje Babiše. Ten má totiž nový cíl: už neutočí na pravicové strany TOP 09 a ODS, ale pustil se do sociální demokracie, kterou obvinil z podrazů. Zároveň vyjádřil přání, aby se změnil volební systém na většinový. Zdá se, že Babiš už obě pravicové strany považuje za neškodné. Vrhá se tedy do oslabování sociální demokracie. A většinový volební systém by mu v případě posilování ANO a oslabování ČSSD, které může úspěšně uskutečňovat za výrazné podpory své mediální divize (Mladá fronta Dnes, Lidové noviny a rádio Impuls), umožnil samostatné vládnutí bez koaličních stran.
Své nové politické cíle doložil slovy: „Ministerstvo řídím jako firmu. I stát by šlo řídit mnohem lépe, kdybychom měli u nás, jako třeba ve Spojených státech, většinový systém. Jeden řídí a druhý je v opozici. Jeden má stoprocentní zodpovědnost, druhý ho hlídá a kontroluje,“ přemýšlel nahlas Babiš.
Nejsme jako Nečasova vláda, míní Sobotka
Premiér Bohuslav Sobotka Andreji Babišovi k opětovnému zvolení pogratuloval. „ČSSD je připravena k pokračování vládní spolupráce na základě koaliční smlouvy, která logicky odráží volební programy všech tří vládních stran. Lidé od nás nečekají, že se budeme zbytečně vzájemně napadat, toho si užili vrchovatě za ostudné Nečasovy vlády,“ uvedl Sobotka.