Řecký premiér našel v Moskvě pochopení. O peníze prý nežádal
SOUZNĚNÍ V KREMLU
Mezi Západem a Moskvou to sice jiskří, schůzka řeckého premiéra Alexise Tsiprase s ruským prezidentem Vladimirem Putinem ale připomínala spíše setkání starých dobrých přátel. Oba si postěžovali nad ekonomickými sankcemi a spřádali plány týkající se spolupráce od ruských investic v Řecku přes možnou stavbu plynovodu po kulturní výměny. A není dokonce vyloučeno, že Rusko pustí na svůj trh řecké potraviny – narozdíl od zbytku unijních.
„Ještě nedávno bylo Rusko hlavním obchodním partnerem Řecka, zaujímali jsme první místo… Ale loni se najednou obchod zmenšil o 40 procent. Vaše návštěva by měla přispět k analýze, co bychom s tím mohli udělat,“ neopomněl Putin připomenout během přivítání řeckého hosta v Kremlu. A jako důvod nikoliv překvapivě zmínil sankce, které nejdříve uvalila EU na Rusko a poté i Moskva vůči unii.
V tomto ohledu si ruský prezident s řeckým premiérem notovali. „Byla to ruská odpověď na sankce EU, s nimiž nesouhlasíme,“ prohlásil Tsipras o ruském embargu na dovoz západních potravin. Evropské sankce ovšem také nebyly počátkem – vyvolala je ruská anexe Krymu a podpora východoukrajinských separatistů.
Ruský prezident a řecký premiér ale hlavně vyhlíželi budoucí spolupráci, například v energetické oblasti. Rusko už teď zajišťuje dvě třetiny řecké spotřeby zemního plynu. V budoucnu by pak chtělo vystavět plynovod do Řecka a na Balkán, který povede přes Turecko. Plynovod, který by nahradil padlý projekt South Stream, by Rusku otevřel další cestu, jak dopravit cennou komoditu do Evropy – a obejít přitom nejisté území Ukrajiny.
Trojský kůň Moskvy?
Stavba plynovodu či případné další ruské investice by pro zadlužené Řecko znamenaly nejen finanční vzpruhu, ale i trumf při vyjednávání se západoevropskými věřiteli. Toho si je vědom i Putin, který prohlásil, že Řecko by se mohlo stát „evropským distributorem“ plynu.
Řecký premiér prý přímo o finanční pomoc v Moskvě nakonec nežádal, přesto mnozí na Západě nahlížejí na Atény jako na ruského „Trojského koně“. Když na tiskové konferenci v Kremlu na toto téma přišla řeč, Putin lakonicky uvedl: „Nikoho k ničemu nepřemlouváme.“ A Tsipras pak pouze konstatoval: „Jsme suverénní zemí.“
Řecko nyní žije od jedné splátky dluhu ke druhé a peníze na jejich úhradu získává stále obtížněji. Zahraniční věřitelé mu odmítají uvolnit zbytek financí ze záchranného balíku, dokud se s novou athénskou vládou vedenou radikální levicí nedomluví na dostatečném programu reforem.
Dnes v Kremlu ale nebyla řeč jen o sankcích, financích a investicích. Tradiční vazby mezi Ruskem a Řeckem se mají proměnit v různé společné kulturní akce, vzájemnou podporu popularizace jazyka druhé země či společné oslavy 70. výročí konce druhé světové války v Evropě. Vždyť – jak podotkl Putin – přeci obě země bojovaly proti fašismu.