'Zabít a hodit do řeky.' Desetileté znásilněné dívce hrozí trest smrti

Tragický příběh

'Zabít a hodit do řeky.' Desetileté znásilněné dívce hrozí trest smrti
Ilustrační foto Foto: Foto: UNHCR / J. Tanner
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Desetiletou dívku zneužil nedávno v provincii Kundúz v Afghánistánu místní duchovní. Afghánské úřady mulláha zatkly a obvinily ze znásilnění nezletilé. Postih ale hrozí i malé Afghánce, a to ten nejvyšší. Tamní komunita v čele s její vlastní rodinou ji chce „zabít a hodit do řeky“, protože je urazila na cti. Na případ upozornila lidskoprávní organizace Amnesty International, která ve středu spustila kampaň za její záchranu.

Desetileté Brishny se po brutálním znásilnění místním mulláhem, ujala organizace Women for Afghan women, která jí poskytla lékařské ošetření. Již během hospitalizace dívce její rodina vyhrožovala zabitím. „Zabít a hodit do řeky,“ řekla k záměru příbuzných Brishny její teta ředitelce organizace Hassině Sarwariové.

Sarwariová dívenku posléze vzala z nemocnice do útulku organizace. Její dvouměsíční pobyt přerušila policie, která ji přes protesty zaměstnanců útulku odvezla zpět k její rodině. Podle Amnesty dívce stále hrozí, že na ní rodina uplatní vraždu ze cti, aby tak smazala údajnou hanbu a její smrtí očistila „rodinnou potupu“.

Čtěte také: Šla na mužský volejbal, je už téměř tři měsíce ve vězení

„Prožít v deseti letech takový strašný zážitek a ještě se pak muset bát vlastní rodiny - takovou hrůzu si asi nikdo z nás neumí představit. Doufáme, že Brishně dokážeme prostřednictvím naší petice pomoci stejně tak, jako se to nedávno podařilo s těhotnou Súdánkou Meriam, která je teď v bezpečí,“ řekla pro server ECHO24.cz mluvčí Amnesty International Martina Pařízková s tím, že cílem petice je zaručit dívce plnou ochranu státu, aby na ní nebyla spáchána tzv. vražda ze cti.

Čtěte také: Křesťanka ze Súdánu, odsouzená k oběšení, porodila ve vězení

Žena je ztělesnění rodinné cti

V Afghánistánu jsou ženy vnímány jako ztělesnění rodinné cti. Proto jsou často také první, kdo za její ztrátu zaplatí. Jejich nemanželské sexuální styky, ať už skutečné, nebo pouze předpokládané, včetně znásilnění, rodinu podle místních zvyků zahanbují a ohrožují ji. Mužští členové rodiny nebo oblastní rady složené z mužských starších tak na „provinilých“ ženách mohou uplatnit vraždu ze cti.

Podle Afghánské nezávislé komise pro lidská práva (AIHRC) bylo mezi lednem 2011 a květnem 2013 zaznamenáno 243 těchto vražd. Často za ně není nikdo potrestán. Podle afghánského Zákona pro eliminaci násilí na ženách se totiž nejedná o trestní čin. V trestním zákoníku země je už vražda ze cti zmíněna. Soud, pokud k němu vůbec dojde, vás za ni pošle do vězení maximálně na dva roky.

Čtěte také: VIDEO: Takhle se v Teheránu nesmí tančit. Jinak bičování

Znásilnění v Indii? „Vždy záleží na muži i ženě.“

Sdílet:

Hlavní zprávy

Bezpohlavní Jaguar

KOMENTÁŘ

Skupina bezpohlavních bytostí vystoupí ze žlutého výtahu na povrch fialové planety. Různě poskakují, máchají kladivy i štětci, zatímco se objevují slogany jako ...

00:08

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz