Matematik hodil cihlu na parlament. Čeká ho deportace z Česka a vězení
'Politicky motivovaný proces'
Lotyšský vědec Ansis Bérziňš se před osmi lety účastnil protivládních protestů v Rize, kde demonstrace vyústily v pád vlády. Při nich byly zatčeny stovky lidí, pouze Bérziňš byl odsouzen na necelé dva roky do vězení. V době rozsudku v roce 2015 byl však v České republice. Letos na konci března ho česká policie zatkla a nyní čeká v předběžné vazbě na soud, který rozhodne o jeho případné deportaci. Jeho příběh přiblížila pro redakci Echo24 jeho matka Jelena Staburova.
Hození dvou sněhových koulí, prázdné plastové lahve, cihly, a rozbití okna lotyšského parlamentu. Za tato provinění byl dvaačtyřicetiletý Ansis Bérziňš odsouzen na rok a osm měsíců do vězení. K „výtržnostem“ došlo v roce 2009, kdy se v Rize uskutečnily velké protivládní demonstrace. Tehdejší předseda vlády se totiž rozhodl uvolnit velké finanční prostředky na záchranu soukromé banky, Lotyšsko přitom bylo na pokraji bankrotu a potýkalo se s velkou nezaměstnaností. Premiér v televizi následně prohlásil, že zajistí, aby demonstranti skončili ve vězení.
Spolu s Bérziňšem byly tehdy zatčeny stovky lidí a desítky dostaly různě trvající podmínku. Bérziňš sám u soudu přiznal, že okno parlamentu opravdu rozbil. „Problémem je, že on sám trvá na tom, že to opravdu udělal. Nikdo to nemůže ale dokázat, protože není žádná dokumentace. Od začátku se žalobkyně rozhodla neukázat záběry z bezpečnostních kamer, kterých je přirozeně kolem parlamentu hodně, takže nikdo nemůže objektivně dokázat, co se stalo,“ řekla jeho matka Jelena Staburova serveru Echo24.
Podle Staburové je její syn muž se silnými principy a proto přiznal, co udělal. „Necítí se však vinen, protože tyto činy považuje za svůj politický postoj,“ řekla jeho matka, podle které se Bérziňš rozhodně necítil jako kriminálník a proti půlroční podmínce se tehdy odvolal. Odvolal se však i státní zástupce, který přivedl nové svědky – policisty – na které Bérziňš údajně násilně zaútočil. Odvolací soud tak v roce 2015 zpřísnil jeho trest na nepodmíněné vězení. Podle Staburové byly při projednávání provinění demonstrantů četné nesrovnalosti a soudy podle ní rozhodovaly na základě politických tlaků.
Ve videu je vidět Bérziňš držící akordeon, kterého složili na zem policejní těžkooděnci:
Vazba v Česku a žádost o azyl
V době rozsudku byl však Bérziňš na stáži v Brně, od té doby získal jako matematik a programátor řadu stáží po celém světě. Na základě evropského zatykače ho po letech zatkla letos česká policie, když byl na stáži na Technické univerzitě v Liberci, a od té doby je Bérziňš ve vazební věznici v Litoměřicích. Byla mu přidělena česká obhájkyně Markéta Tukinská, podle které nyní Bérziňš čeká na soud, který rozhodne o jeho případném vydání do Lotyšska. To by mělo nastat v řádu týdnů. Tukinská rovněž napsala ve zprávě o případu, že jde o politicky motivovaný proces.
Bérziňš mezitím požádal o politický azyl v České republice, což však bylo zamítnuto. Země Evropské unie mezi sebou azyl zpravidla neudělují, vycházejí z toho, že všechny ctí vládu práva a jsou bezpečné. Podle Staburové upozorňuje lotyšská vláda na Bérziňšovy činy proto, aby zakryla své vlastní přešlapy.
Obhájkyně: Celou dobu jednal jako vlastenec
„Když jsem hovořila s panem Bérziňšem, jako nejzásadnější moment mi přišlo to, že on podle svých slov po celou dobu jednal jako vlastenec, v zájmu zachránit Lotyšsko, proto nikdy nemohl přiznat pochybení, protože on jednal v souladu se zákony a zájmy společnosti. Jde o velmi důležitý moment i z hlediska obecného – kdy a jak má člověk možnost vyjádřit svůj nesouhlas proti vládě, která nejedná v zájmu státu, když už je možné použít určité násilí?“ ptá se obhájkyně Tukinská.
Ministerstvo spravedlnosti uvedlo, že soud před rozhodnutím o předání zkoumá, jestli existuje důvodná obava, že by osoba, o jejíž předání jde, byla ve vyžadujícím státě vystavena pronásledování například pro své politické názory. „Pokud by soud dospěl k závěru, že taková důvodná obava existuje, musel by rozhodnout o nepředání osoby,“ uvedlo ministerstvo. Doma v Lotyšsku má Bérziňš velkou podporu veřejnosti a byla za něj podepsána i petice. Pobyt v české vazbě je nicméně pro Bérziňše náročný, může komunikovat jen dopisy a nemá možnost se nijak připravit na soud.
„Jako matka se cítím velmi špatně, protože můj syn není připraven na vězení, on není kriminálník. Má nyní nějaké zdravotní problémy a začal být hodně nervózní. Také si nejsem jistá, že dovolí lotyšským policistům ho v klidu dostat do Lotyšska. Řekl mi, že bude držet hladovku, nebude pít, nic si od policistů nevezme. Nechci myslet na to nejhorší, ale včera mě požádal, abych promluvila s nějakým notářem, se kterým by mohl sepsat závěť. To není moc dobrý signál,“ popisuje Bérziňšova matka jeho nynější psychický stav. Bérziňš se podle ní obrátil i na Evropský soud pro lidská práva, kde však byla jeho žádost zamítnuta.