E-Estonsko zruší daňová přiznání. Daně bude strhávat automaticky

Novinka e-státu

E-Estonsko zruší daňová přiznání. Daně bude strhávat automatickyNOVÉ 2
Svět
Echo24
Sdílet:

Estonsko pokračuje ve svém úsilí stát se nejvyspělejší digitální zemí na světě. Poté, co jako první země umožnila svým občanům hlasovat ve volbách přes internet, získávat digitální lékařské recepty nebo si jedním kliknutím založit firmu či zřídit tzv. digitální rezidentství, přišel tento pobaltský ministát s další inovací: zruší daňové přiznání. „E-Estonsko“ vymyslelo, že plátcům daně spočítá a strhne povinné odvody státu automaticky. Tento způsob odvodu daní by měl být založen na dobrovolné bázi a používat by jej měly převážně firmy. Podrobnosti zatím nebyly oznámeny.

1,3 milionová země, která vymyslela celosvětově používaný Skype nebo levnou službu pro zahraniční bankovní převody TransferWise, představila na konferenci v Tallinnu další novinku svého e-státu: zruší povinnost podávat daňová přiznání a daně bude plátcům strhávat automaticky dle jejich příjmů. Jedná se tak o další krok k tomu, aby bylo Estonsko stoprocentně digitální.

Novinka byla představena v rámci právě probíhající tallinnské konference se zaměřením na vliv e-vlády na ekonomiku a společnost a na klíčové faktory, které vedou k vytvoření efektivního e-státu. Konference Tallinn e-Governance se účastní 340 zástupců z 50 států světa a zahájil ji prezident Estonska Toomas Hendrik Ilves. Ten se ve svém projevu mimo jiné svěřil s tím, že se naučil programovat již ve svých třinácti letech.

Není sporu o tom, že obyvatelé Estonska mají značně zjednodušený život. V peněžence musí mít pouze jednu jedinou kartu, která je jejich občanským průkazem, pasem, řidičským průkazem, dokladem o zdravotním pojištění, lítačkou nebo průkazkou do knihovny v jednom. Tatáž průkazka Estoncům umožňuje hlasovat elektronicky ve volbách, podívat se na výpis ze své zdravotní karty nebo si v obchodním rejstříku prověřovat dlužníky.

Na konci roku 2014 představilo Estonsko zatím poslední inovaci: e-rezidentství. E-rezidentství neznamená totéž jako občanství nebo povolení k trvalému pobytu. Jedná se o digitální rezidentství, které jeho držiteli přináší speciální pravomoci. Po podání žádosti a zaplacení poplatku ve výši 50 euro je e-rezidentovi vystavena karta s mikročipem a biometrickými daty. Kartu lze pak jednoduše vložit do čtečky připojenou k počítači. Tím získá e-rezident přístup ke všem službám Estonska, jako kdyby byl v pobaltském státě fyzicky přítomen. Přihlásit se například může ke svému estonskému bankovnímu účtu a během chvilky si založit firmu.

Estonská vláda přistoupila k e-rezidentství v reakci na velký odliv mladých lidí ze země a to navzdory ekonomické prosperitě Estonska. Vláda se proto rozhodla, že do země přiláká firmy a jejich nápady a to prostřednictvím e-rezidentství. Lidem z celého světa tak umožňuje založit si v Estonsku firmu, ze které tu odvádí daně, aniž by v této pobaltské zemi byli fyzicky přítomni.

80 % Estonců ve věku od 16 do 74 let mělo v roce 2013 přístup k internetu

83 % estonských domácností bylo v roce 2014 připojeno k internetu

100 % estonských škol a univerzit je připojeno k internetu

98 % bankovních transakcí je v Estonsku realizováno přes internet

95 % estonských daňových přiznání bylo v roce 2013 placeno přes internet

100 % digitální parlament – od roku 2000 používají poslanci všechny dokumenty v digitální formě

Čtěte také: Staňte se e-Estoncem. Tallinn spouští ‚stát bez hranic‘

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články