Čínská investice v Česku za 60 miliard? CzechInvest jedná o projektech
čínské investice
CzechInvest jedná v Číně o uskutečnění projektů za asi 60 miliard korun. O jednom je již rozhodnuto, o dalších třech by rozhodnutí mohlo padnout do roka. Novinářům to dnes v Pekingu, kde je na návštěvě prezident Miloš Zeman, řekl ředitel CzechInvestu Karel Kučera. Nepředpokládá ale, že by se na všechny projekty podařilo uzavřít smlouvy.
„Jedná se o investice na zelené louce, které by měly zvyšovat kapacitu výroby a služeb v rámci České republiky. Jde nám o projekty, které jsou řádově větší, než byly dojednávány doteď s čínskou stranou,“ řekl Kučera k jednáním s čínskými firmami.
Projekty, které jsou na programu této cesty s prezidentem, se podle něj pohybují ve stovkách milionů dolarů a ve stovkách či spíše tisících pracovních míst. „To znamená, předpokládá se větší dopad do ekonomiky,“ řekl Kučera. Konkrétní výsledek podle něj ještě závisí na dalším vývoji, například na umístění a na velikosti projektu. „S těmi čínskými partnery, se kterými tu jednáme, tak oni už mají nějaký odbyt v rámci Evropy a už záleží v uvozovkách jen na tom, jestli se naplní všechny objednávky a jestli se naplní další předpoklady obchodu,“ dodal.
Kučera poznamenal, že pokud se sečtou rozjednané obchody, u kterých jsou za zhruba 50 procenty jednání a u kterých je tedy vyšší šance na úspěch, jsou v objemu asi 60 miliard korun. „Kdyby dopadly úplně všechny, což nepředpokládáme, že se stane,“ řekl Kučera k vyčíslené částce. „Je to zhruba deset až 15 projektů, u některých ještě není vyčíslena hodnota,“ dodal. Hodnota je podle něj stanovena asi u poloviny z nich a u nich tvoří zmíněných 60 miliard korun.
Podpis u žádného z nich ještě není v plánu během současné návštěvy Zemana v Číně. „Zhruba tři projekty by měly být rozhodnuty ještě tento rok, potenciálně do 12 měsíců, jeden projekt je již rozhodnutý a nyní se jedná o velikosti. Je rozhodnuto o nějakém vývojovém a prodejním centru a nyní se řeší lokalizace výroby,“ doplnil.
CzechInvest podle něj využívá, že jsou v Číně vysocí představitelé České republiky, kteří „svou politickou vahou“ mohou pomoci při vyjednávání. „Aby klient viděl, že Česká republika vítá zahraniční investice, že o ně má zájem a že státní správa bude ochotna s nimi řešit jakékoli komplikace, k nimž běžně během investování dochází,“ dodal ředitel Kučera.