Vulgární Zeman už nebude vadit. Ministerstvo kultury mění zákon

Vulgarity v televizi a rozhlase

Vulgární Zeman už nebude vadit. Ministerstvo kultury mění zákonNOVÉ 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Používání sprostých slov v televizi a rozhlase už by neměl zakazovat zákon, a stát by tedy za ně neměl udílet pokuty. Změna příslušné úpravy, která vulgarismy zakazovala ve vysílání mezi 06:00 a 22:00, je součástí novely zákona o provozování rozhlasového a televizního vysílání, jíž připravilo ministerstvo kultury. Vulgarismy se často objevují v televizních filmech, nejznámější v tuzemsku je však případ sprosté mluvy prezidenta Miloše Zemana pronesené před rokem v Českém rozhlase.

Zeman v rozhovoru opakovaně použil vulgarismů, když mluvil o ruské kapele Pussy Riot a o služebním zákonu; odvolával se při tom na dřívější vyjádření předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga. Za své výroky se neomluvil, stanice přestala pořad vysílat, protože prezident odmítl rozhovor předtáčet.

Čtěte také: Vulgární Zeman v rozhlase: Kunda sem, kunda tam, hovno, zkurvili...

„Nadále budou platit obecná pravidla týkající se ohrožování dětí a mladistvých. Nebude stanovena žádná konkrétní kategorie pořadů, kdy vulgarismy být mohou, či ne,“ říká ministerstvo o novele, která je do 2. prosince v připomínkovém řízení.

Novela zavádí takzvaný labelling, systém piktogramů, který by měl být návodem k tomu, od jakých věkových kategorií je daný televizní pořad vhodný. „Nadávky a vulgarismy se ve vysílání běžně vyskytují. Pokud bude nově zaveden labelling, provozovatelé budou mít povinnost označit pořad s výskytem vulgarismů a rodiče budou moci udělat kvalifikovanou volbu, zda dovolí svým dětem takovýto pořad sledovat,“ vysvětluje mluvčí MK Simona Cigánková.

Zavedení jednotného systému označování běžného v Evropě je obsaženo i v koaliční smlouvě současné vlády. Informace, které dříve v televizi vyjadřovala známá „hvězdička“, bude vyjádřena příslušným grafickým symbolem (z hlediska věku) a piktogramem (z hlediska obsahu), jejichž jednotnou grafickou podobu určí Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.

„Volbou kategorií označení se inspirujeme z jiných zemích, kde tento systém funguje, zejména Nizozemskem,“ říká mluvčí. Počítá se prý s tím, že při zákonném zavedení označování vzniknou televizním stanicím určité náklady. „V posuzování hodnocených variant je zvolené řešení vůči provozovatelům velmi vstřícné, dává jim prostor, jakým způsobem postupovat při klasifikaci,“ doplňuje.

Jedním z důvodů, proč zákaz vulgarit ze zákona vypadne, je to, že se vztahoval na celoplošné televize, zatímco na kabelové a internetové televize nikoli.

Novelu vysílacího zákona již dříve kritizovala Asociace televizních organizací, která v ní postrádala koncepci regulace médií. Varovala před rozdílem v regulaci televizního a internetového vysílání. Opětovně ministerstvo vyzvala, aby s legislativními pracemi počkalo na směrnici, kterou pro tuto oblast připravuje Evropská komise.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články