Unikát na noční obloze: zatmění krvavého Měsíce
Příště v roce 2018
V noci na pondělí mohli lidé na několika místech světa včetně Česka sledovat výjimečný jev – úplné zatmění Měsíce a takzvaný superúplněk, při němž měl Měsíc netradiční načervenalou barvu. Úplné zatmění trvalo jednu hodinu a 12 minut. Lidé mohli úkaz pozorovat na některých hvězdárnách, viditelný byl – tedy podle množství oblačnosti – i bez dalekohledů. Zatmění Měsíce se nad územím České republiky objevuje zhruba jednou za tři roky. Další nastane v roce 2018.
Zatmění začalo okolo 2:50 hodin, kdy na levém horním okraji začal tmavnout měsíční disk. Částečné zatmění nastalo o 17 minut později, ve 3:07 hodin. Měsíc pak přibližně hodinu vstupoval do zemského stínu a úplné zatmění bylo očekáváno ve 04:11 SELČ.
Ačkoli bylo teoreticky možné zatmění sledovat pouhým okem, mohli lidé neobvyklý jev pozorovat i v některých hvězdárnách.
A spectacular and rare super blood moon total eclipse happens this weekend. How to spot it: http://t.co/RDvUndD0gr
— National Geographic (@NatGeo)
25. Září 2015
„Česká republika má hustou síť popularizačních hvězdáren, ale každá to bude mít jinak. Některá dokonce nebude mít pozorování třeba jen proto, že nad západní obzor už nebude mít výhled,“ řekl ještě před zatměním mluvčí Astronomického ústavu Akademie věd ČR Pavel Suchan.
V centru New Yorku, nad kterým bylo v noci na dnešek jasné nebe, se v ulicích shromáždily k pozorování úkazu davy lidí. Řada z nich se pokoušela vyfotit Měsíc svým chytrým telefonem. Obyvatelé Washingtonu měli smůlu, neboť vesmírné těleso částečně zakrývaly mraky.
Kromě zatmění mohli lidé pozorovat superúplněk, největší úplněk v tomto roce. Právě 28. září ve 3:47 SELČ, tedy pouhou hodinu před maximem zatmění, prošel podle astronomů Měsíc na své dráze nejblíže k Zemi. Proti nejmenšímu úplňku byl „superúplňek“ na nebi úhlově přibližně o 15 procent větší. Dojem obrovského Měsíce u obzoru je ale optický klam.