Založil antisemitský Jobbik. Zjistil své židovské kořeny a chce žít v Izraeli
Přerod maďarského politika
Před čtyřmi lety zaskočil celé Maďarsko, když ze svého antisemitského tažení otočil o 180 stupňů a začal vehementně hájit Židy. Bývalý spoluzakladatel maďarské krajně pravicové strany Jobbik Csanad Szegedi totiž zjistil, že má sám židovské kořeny a že jeho babička dokonce přežila koncentrační tábor v Osvětimi. Nyní se rozhodl, že se s celou rodinou přestěhuje do židovské domoviny, informoval deník Jerusalem Post.
Szegedi o svém rozhodnutí promluvil v Budapešti v rámci konference Světové sionistické organizace. Podle svých slov nyní se zatajeným dechem čeká na moment, kdy se stane izraelským občanem, a bude moci v zemi přispět svými vlastními zkušenostmi v boji proti mezinárodnímu antisemitismu.
„Být Židem má mnohem víc výhod než nevýhod a vůbec největším darem pro každého Žida je existence státu Izrael,“ prohlásil v rozhovoru pro izraelský deník Ma‘ariv. Po nočních můrách, jimiž si moji příbuzní prošli během holokaustu, chci já i moje rodina být součástí tohoto pozitivního snu, který pro nás Izrael představuje,“ dodal s tím, že už zažádal o udělení občanství.
Někdejší krajně pravicový politik nevylučuje, že by ve své nové domovině mohl znovu vstoupit do politického dění. Jako svou prioritu však nadále považuje boj proti antisemitismu.
Čtěte také: Neonacista zjistil, že je Žid. A otočil o 180 stupňů
„Právě teď působím v oblasti, která je mi důvěrné známá, v Maďarsku a Evropě, abych zvýšil povědomí o problému antisemitismu a přispěl ke zlepšení situace Izraele,“ řekl Szegedi s tím, že se tak snaží napravit své křivdy z minulosti.
Jasno má nicméně v tom, co budou jeho první kroky jako izraelského občana. Navštívit Jeruzalém a Zeď nářků a pochutnat si na typických izraelských specialitách.
Szegedi opustil řady Jobbiku v roce 2012 krátce poté, co zjistil pravdu o svém židovském původu. Následně konvertoval k judaismu, začal navštěvovat synagogu, nechal obřezat sebe i své syny a začal přednášet o škodlivosti antisemitismu.
Ještě před svým zásadním obratem držel za Jobbik křeslo v Evropském parlamentu a během veřejných akcí strany neváhal ve svých plamenných projevech svádět všechny problémy světa buď na Židy, Romy nebo Evropskou unii. Kromě toho byl spoluzakladatelem takzvaných Maďarských gard – polovojenských jednotek, které se otevřeně hlásily k odkazu fašistické Strany Šípových křížů působících v Maďarsku v době nacistického Německa a které mimo jiné pořádaly protestní pochody v romských čtvrtích.
Samotná strana Jobbik v posledních letech prošla určitou obrodou a poněkud obměkčila svoji antisemitskou rétoriku.