V redakci nebyla žádná dramatická roztržka

V redakci nebyla žádná dramatická roztržka
Už dlouho nebyla výměna demokrata za republikána spojena s takovým napětím a očekáváním. Foto: Ilustrační foto: Shutterstock
1
Komentáře
Dalibor Balšínek
Sdílet:

Za pár dnů bude mít Bílý dům nového pána. Funkci amerického prezidenta převezme Donald Trump, který změní obraz Spojených států. Už dlouho nebyla výměna demokrata za republikána spojena s takovým napětím a očekáváním. Promění se domácí i zahraniční politika a to napjaté očekávání je spojeno s rozsahem a hloubkou změn, které přijdou.

Donaldu Trumpovi a Americe se budeme věnovat, tak jako loni, velmi pozorně. Tu odpovědnost ponese Martin Weiss, který patří k předním domácím znalcům amerického světa a politiky. V Americe dlouho pobýval a v listopadu, v době voleb, se vydal do Washingtonu, New Yorku, ale i Chicaga, aby změnu atmosféry v americké společnosti pochopil. Setkal se s řadou významných lidí a my v redakci jsme přesvědčeni, že z této cesty bude ještě dlouho čerpat.

V aktuálním vydání Martin popisuje, jak volba Donalda Trumpa zasáhla a změní demokraty, jak se Američané budou vyrovnávat s proměnou tamního liberalismu, jemuž Donald Trump zasadil tvrdý zásah.

Na jiném místě se vracíme i k odcházejícímu prezidentovi Baracku Obamovi, brilantnímu řečníkovi, lidsky velmi sympatickému člověku, který ale za sebou nechává velmi rozporuplné dílo, i když měl na své straně většinu elit, známých osobností a také Hollywood. V ledasčem najdeme paralely i u nás, právě proto jsme pro hodnocení Baracka Obamy zvolili diskusní formát Salon Týdeníku Echo, který je postaven na debatě a protichůdných názorech.

Velmi volně na toto téma navazuje text Lenky Zlámalové o roli neziskových a nevládních organizací, které stále častěji vstupují do politiky s jasnými lobbistickými zájmy a často je o nich slyšet více než o skutečných charitativních organizacích, jež se soustřeďují na pomoc lidem v těžkých životních situacích. V českých zemích tento trend nastupuje zatím zvolna, ale právě v Americe aktivity řady nevládních organizací propojených s určitým typem univerzitních studií mají vysloveně destruktivní společenské dopady, konečně právě Martin Weiss v minulém vydání týdeníku tento problém popsal v textu Jak se naučit být diskriminovaný.

Samozřejmě bedlivě sledujeme aktivity nejvýraznějšího politika domácí scény Andreje Babiše, jemuž i letos budeme věnovat odpovídající pozornost. V tomto vydání ale jen lehce, v komentáři Petra Holuba k EET. Petr se totiž věnuje stavbě roku a tou je klíčová dálnice do Německa.

Určitě bych vás chtěl ještě upozornit na rozhovor Daniela Kaisera s Pavlem Kysilkou, jedním z mála ekonomů, jejichž řeči rozumí i laici a kteří jsou zároveň schopni zaujmout nekonformními názory.

Závěrem potěším ty, kdo mají rádi Jefima Fištejna, ten se na stránky Týdeníku Echo vrací po delší odmlce, aby k nám přispíval v pravidelných intervalech. Jinak v redakci se tentokrát neodehrála žádná dramatická názorová roztržka, s minulým vydáním jsme byli spokojeni a věřím, že i vy budete s tímto.

Nové vydání Týdeníku Echo je ke stažení ZDE.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články