‚Kdo zbohatl korupcí, ať se bojí.‘ Zeman chce majetková přiznání

Majetková přiznání ve sněmovně

‚Kdo zbohatl korupcí, ať se bojí.‘ Zeman chce majetková přiznáníAKTUALIZOVÁNO 1
Domov
Filip Nachtmann
Sdílet:

Kdo zbohatl korupcí a okrádáním státu, měl by se obávat navrhovaného zákona o prokazování původu majetku. Lidé, kteří majetek nabyli legálně, mohou zůstat bez obav. Poslancům to v pátek řekl prezident Miloš Zeman, který zákon dlouhá léta prosazuje. A nadále po jeho přijetí volá i přesto, že lidé z jeho nejbližšího okolí mají se zveřejňováním svých majetkových poměrů problémy.

„Když jsem byl předsedou vlády, předložil jsem dvakrát Poslanecké sněmovně návrh zákona o prokázání příjmu a majetku,“ řekl poslancům v úvodu svého projevu Miloš Zeman. Ten si postěžoval, že v té době měli ve sněmovně navrch pravicoví poslanci, kteří mu zákon zamítli: „Cítím to jako osobní dluh. Proto jsem velice rád, že tento zákon mohu při svém dnešním vystoupení podpořit.“

Ten, kdo získal svůj majetek legálně, se podle prezidenta nemá čeho obávat. Obávat se mají ti, kteří zbohatli korupcí a okrádáním státu.

Čtěte také: On-line pokladny i původ majetku. Budou poslanci pro?

Důkazní břemeno je na podezřelém

Zeman na návrhu ocenil, že přesunuje důkazní břemeno na podezřelého a že má o pokutách rozhodovat místo soudu finanční úřad. Měl ale i dvě výtky. Přál by si vyšší penále v případě porušení zákona a hlavně by ocenil, aby zákon směřoval co možná nejvíce do minulosti. Tedy aby dle jeho slov neplatilo: „Co sis nakradl, to je tvoje, ale dál už nekraď.“

Prezident by si také přál, aby byl zákon ještě přísnější. A v projevu zmínil i některé konkrétní kauzy, třeba krabici od vína někdejšího středočeského hejtmana Davida Ratha, nebo korupci v českém fotbale, která proslula spojením o ‚připlouvajících kapřících‘.

Zeman, který na zákonu o prokazování původu majetku postavil i významnou část své prezidentské kampaně, normu prosazuje paradoxně přesto, že někteří z jeho nejbližších spolupracovníků mají se zveřejněním svých majetkových poměrů potíže.

Hradní kancléř Vratislav Mynář dlouhodobě nezveřejňuje svá majetková přiznání, i když mu to ukládá zákon. Kancléř prý ale neví, jakému úřadu má přiznání podat. Nejasnosti provázel i nákup jeho pražské vily, kterou pořídil nezvykle levně. Ještě tajemnější je muž, který je pro Zemana na naprosto klíčový – jeho poradce Martin Nejedlý. Ten Nejedlý, který je jednatelem společnosti Lukoil Aviation. Soud přitom v týdnu rozhodl, že firma musí zaplatit téměř 30 milionů korun Správě státních hmotných rezerv.

Čtěte také: Lukoil má státu zaplatit 27,5 milion korun

Návrh, který předkládá ministerstvo financí Andrej Babiš (ANO), je jednou z klíčových priorit koaličních sociálních demokratů. Podle představ ministerstva financí by si finanční správa mohla vytipovat poplatníky, u kterých má pochybnosti o jejich příjmech. U nich pak bude zkoumat výši majetku v souvislosti s daňovým přiznáním. Návrh cílí na ty, jejichž příjmy a výdaje se podle úředníků budou lišit o více než sedm milionů korun.

Kdo původ majetku nebude schopný prokázat, musí počítat s jeho zdaněním. A kdo své prohlášení o majetku zamlčí nebo zkreslí, může se dočkat až tříletého trestu.

‚Zákon pouze podpoří udavačství‘

„Zákon nezavádí žádné plošné majetkové přiznání, jde o novou kompetenci finanční správy. Osobně neočekávám díky zákonu nějaké zázračné příjmy do státního rozpočtu. Je to zákon, který pouze doplňuje boj proti daňovým podvodům,“ řekl k předloze Babiš.

Proti se už ale postavili poslanci TOP 09 a Starostů, kteří to jako plošnou povinnost chápou. Přiznávat veřejně majetek by podle nich měli především politici a státem placení vysocí úředníci, ne všichni občané. V pátek kvůli tomu dokonce předložili novelu zákona o střetu zájmů, která občany této povinnosti zbavuje.

„Povinnost podrobně doložit svůj majetek na žádost finančního úřadu, který si může majetkové přiznání vyžádat i na oznámení, jak navrhuje vláda, podpoří pouze udavačství,“ řekl k návrhu například místopředseda sněmovny Petr Gazdík. Toho podpořil i šéf poslaneckého klubu Miroslav Kalousek: „Ano, my politici, kteří rozhodujeme o veřejných financích, se hlásíme k tomu, že budeme podávat co nejpodrobnější majetková přiznání týkající se nás a našich rodinných příslušníků. Rozhodně nebudeme souhlasit s tím, aby stejné povinnosti by vystaven běžný občan jen proto, aby si Andrej Babiš mohl doplnit své složky.“

Sdílet:

Hlavní zprávy

Bezpohlavní Jaguar

KOMENTÁŘ

Skupina bezpohlavních bytostí vystoupí ze žlutého výtahu na povrch fialové planety. Různě poskakují, máchají kladivy i štětci, zatímco se objevují slogany jako ...

00:08

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články