Největší slídil v Čechách? Anticenu dostal Google i MAFRA

Narušení soukromí

Největší slídil v Čechách? Anticenu dostal Google i MAFRANOVÉ 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Nezisková organizace Iuridicum Remedium udělila firmě Google hlavní anticenu za sledování lidí. Důvodem je dlouhodobé pročítání e-mailů a neprůhledné slídění v soukromí uživatelů. Nežádoucí „ocenění“ dostala i firma Samsung a nakladatelství MAFRA. Výsledky představil šéf evropského projektu Velký bratr (Big Brother Awards) Jan Vobořil v Centru současného umění DOX v Praze. 

Organizace se již několik let snaží upozornit na ochranu soukromí. V desátém ročníku rozdělila několik anticen a jedno pozitivní hodnocení. Ty uděluje devítičlenná porota složená z odborníků na nové technologie, právníků a novinářů. Nominace jim zasílá přímo veřejnost. 

Firma Google dostala takzvanou „cenu dlouhodobého slídila“. „Google dlouhodobě pročítá e-maily za účelem cílení reklamy a jak vyšlo najevo v minulém roce, tak v nich i vyhledává ilegální aktivity, které pak hlásí,“ uvedl Vobořil.

Cenu v kategorii „firemního slídila“ dostalo vydavatelství MAFRA za to, že loni zveřejnilo přepis odposlechů mezi expremiérem Petrem Nečasem a Janou Nečasovou (dříve Nagyovou) v deníku Mladá Fronta Dnes. „Porota upozornila, že je nutné hledat hranice veřejného zájmu na kontrole politické moci, a že i politik má právo na své soukromí, které by měla média respektovat,“ dodal Vobořil.

Čtěte také: Samsung přiznal problém. Jeho televize odposlouchávají diváky 

Společnost Samsung dostala cenu za výrok. Týká se to poznámky z firemních podmínek ochrany soukromí pro zákazníky v souvislosti s chytrými televizory s rozpoznáváním hlasu. „Prosím pamatujte na to, že pokud váš mluvený projev obsahuje osobní nebo jiné citlivé informace, že tyto informace budou mezi daty, která jsou zachycena a předávána třetím stranám prostřednictvím funkce rozpoznávání hlasu,“ píše Samsung. „Podle poroty je na jednu stranu potřeba ocenit, že Samsung alespoň na rozdíl od jiných výrobců přiznává, že chytré televize odposlouchávají naši domácnost,“ zmínil Vobořil. 

Ministerstvo financí si vysloužilo cenu pro „úředního slídila“ za návrh zákona o prokazování původu majetku. 

Volkswagen naopak podoval

Pozitivní cenu za ochranu soukromí posílá nezisková organizace do Německa předsedovi představenstva automobilového koncernu Volkswagen Martinu Winterkornovi. „V březnu minulého roku na zahájení největšího světového veletrhu výpočetní techniky CeBIT v Hannoveru vyzval k utvoření aliance automobilek s cílem zajistit efektivní ochranu osobních údajů jejich zákazníků,“ vysvětlil Vobořil. Podle něj upozornil na rizika výroby tzv. smart cars, což jsou automobily produkující celou řadu informací o jízdě a sledují pohyb vozu i chování řidiče. 

Soutěž se hlásí k odkazu slavné knihy George Orwella 1984 a poprvé se uskutečnila v roce 1998 v Británii. Nyní se koná ve více než desítce evropských zemí a jejím cílem je upozornit na rizika, která ohrožují soukromí občanů. V České republice se koná od roku 2005. 

Čtěte také: Lidé z GIBS měli v mobilech odposlouchávací software

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz