U Doněcka zahynuly od dubna až 4000 lidí
KRIZE NA UKRAJINĚ
Od začátku proruského povstání letos v dubnu zahynulo v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny 4000 civilistů a bojovníků samozvané Doněcké lidové republiky. Novinářům v Doněcku to řekl vicepremiér "lidové republiky" Andrej Purgin. Upřesnil, že příslušníci ukrajinské armády do jeho statistiky zahrnuti nejsou.
"Jde o ozbrojené dobrovolníky a civilní obyvatelstvo," řekl Purgin. Dodal, že počet obětí není konečný a bude se průběžně zpřesňovat. "Během bojů bylo pohřbeno mnoho neidentifikovaných obětí, zejména v okolí měst Jasynuvata a Charcyzk," uvedl Purgin.
Ukrajinská armáda odhaduje počet mrtvých při bojích na východě země na 3200. Počet nezahrnuje pohřešované osoby, kterých je podle shodného tvrzení armády i povstalců několik tisíc.
Kyjev připravuje stažení techniky
Ukrajinská armáda také zahájila přípravu ke stažení těžké bojové techniky na vzdálenost 15 kilometrů od osídlených míst. Na tiskové konferenci v Kyjevě to oznámil mluvčí Rady národní bezpečnosti a obrany Andrij Lysenko. Vytvoření takzvané nárazníkové zóny předpokládá ujednání, na němž se armáda se zástupci povstalců dohodla minulý týden v běloruském Minsku.
"Armáda a jiné silové složky zahájily přípravu k realizaci minských dohod," řekl Lysenko. "Pokračuje zejména příprava ke stažení těžkých zbraní do patnáctikilometrové vzdálenosti od obydlených míst," dodal. Část této výzbroje už prostory dřívější dislokace opustila. "Připravují se místa pro její nové rozmístění, v poli zůstat nemůže. Musí být připravena k nasazení v kterémkoli okamžiku. Vojáci zůstávají na místě," popsal operaci armádní mluvčí a řekl, že podle jeho informací se k obdobému kroku připravují i vzbouřenci.
Podle ukrajinských médií se stahování týká těžkého dělostřelectva a obrněné techniky s palebnými prostředky ráže vyšší než 100 milimetrů. Podle Lysenka stahování umožnil fakt, že útoky povstaleckého dělostřelectva ustaly a palba proti pozicím ukrajinské armády není vedena ani z ruského území.
Na vytvoření nárazníkového pásma širokého 30 kilometrů se v pátek v Minsku dohodli zástupci Kyjeva a povstalců díky zprostředkování Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Ukrajinu zastupoval exprezident Leonid Kučma, Moskvu ruský velvyslanec v Kyjevě. Na vytvoření pásma se mají stejnou měrou podílet jak ukrajinské jednotky, tak i povstalci. Každá z bojujících stran má stáhnout své těžké zbraně do vzdálenosti 15 kilometrů.
Čtěte také: Ztracený Ivan. Ruský web eviduje mrtvé a nezvěstné vojáky
Nárazníkové pásmo má být pro snadnější kontrolu rozděleno do pěti sektorů, kde mají na plnění dohodnutých kroků dohlížet kontroloři OBSE, napsala dnes ukrajinská agentura Unian. Centry těchto sektorů mají být města Doněck, Kramatorsk a Mariupol v Doněcké oblasti a Luhansk a Antracyt v Luhanské oblasti. V Doněcku a Luhansku má být rozmístěno kolem sta pozorovatelů, v ostatních třech městech po padesáti.
Příznivci Nového Ruska chtěli pochodovat Moskvou
Stoupenci ruské expanze na jihovýchodě Ukrajiny si dnes postěžovali na "sabotáž" ze strany moskevské radnice, která opakovaně odmítla vydat povolení k pochodu příznivců "Nového Ruska" v centru Moskvy. Na akci, kterou chtějí stoupenci separatistů uspořádat příští neděli, byla ohlášena předpokládaná účast 5000 lidí.
Povstalecká tisková agentura Novorossija zveřejnila prohlášení organizátorů pochodu "Bitva o Donbas", kteří prý podali na moskevskou radnici oznámení o své akci už několikrát a vždy se setkali se zákazem. Pořadatelé protiukrajinského pochodu si v prohlášení trpce stěžují, že minulý víkend radnice naopak povolila demonstraci "sympatizantů kyjevské junty". Akce proti ruskému vměšování na Ukrajině, která podle médií přivedla do ulic Moskvy až 20.000 lidí, se uskutečnila pod heslem "Pochod za mír".
Čtěte také: V Doněcku došlo k záhadným explozím v chemičce