‚Vyříznu ti jazyk!‘ Příběh ‚propiskového‘ uprchlíka skončil sporem o peníze
PŘÍBĚH SYRSKÉHO UPRCHLÍKA
Příběh syrského uprchlíka, který na ulici v Libanonu prodával propisky, má další neveselou dohru. Uprchlík, na jehož podporu vybrali lidé na celém světě necelých 200 000 dolarů, se totiž podle britského Independentu pohádal o peníze se svojí právničkou. Dvojice si nyní podle všeho vzájemně vyhrožuje a nemůže se shodnout, kdo má na vybrané peníze nárok.
Tento týden na internet unikla videonahrávka, která údajně zachycuje rozhovor mezi ‚propiskovým‘ uprchlíkem Abdulem Halím al-Attarem a libanonskou novinářkou Carol Malúfovou. Ta Abdulovi v minulosti pomáhala s právními záležitostmi a zprostředkováním vybraných peněz.
Nyní však mezi nimi podle všeho nastaly spory. Abdul totiž od Carol podle nahrávky požaduje další část vybraných peněz, s čímž ale ona nesouhlasí. „Můžu ti vyříznout jazyk, když budu chtít,“ odpovídá v nahrávce žena, zřejmě Carol, na Abdulovu žádost o peníze. „Klidně si mě zažaluj. Pošlu tě do vězení a zbavím se tě,“ odpovídá, když Abdul svoji žádost zopakuje.
Když ji Abdul potřetí poprosí o zaslání peněz, žena v nahrávce citované Independentem odpoví, že peníze nejsou jeho, ale její – prý si je vzala jako protislužbu za to, že ho nenechá vyhostit ze země.
1- English subtitles of call between AbdulHalim & @carolmalouf. @Buy_Pens @GissiSim pic.twitter.com/hvFWlORRGz
— iad tawil (@iadtawil) 26. dubna 2016
Norský novinář Gissur Simonarsonn, díky němuž se Abdulův příběh loni v létě dostal na světlo, ovšem upozorňuje, že celý spor je o něco komplikovanější: „Důvod, proč Carol reagovala takto – i když to není omluva – je ten, že jí Abdul vyhrožoval a několik měsíců ji pronásledoval poté, co mu došly peníze.“
Simarsonn s odvoláním na novinářku Carol Malúfovou uvedl, že Abdul prý nezodpovědně utratil 90 000 dolarů z vybraných peněz – podle Carol z něj vymámili peníze někteří podezřelí lidé, kteří se pohybovali v jeho okolí a před nimiž ho varovala.
Za peníze si otevřel pekárnu a ‚kebabárnu‘
Uprchlík Abdul podle dřívějších zpráv využil 65 tisíc dolarů z vybraných peněz, aby si v Libanonu založil pekárnu, malou restauraci a stánek s kebabem. Dalších 25 tisíc dolarů pak podle agentury AP zaslal svým příbuzným a přátelům, kteří zůstali v Sýrii.
O velkou část peněz rovněž Abdula připravily nejrůznější poplatky. Server Indiegogo, přes který se peníze vybíraly, totiž neoperuje v Libanonu, a proto se musely vybrané peníze posílat oklikou přes jednoho aktivistu, v Dubaji. Za převody peněz si server Indiegogo a internetový systém PayPal, který převody realizuje, podle agentury AP naúčtovaly 20 % z celkové částky na poplatcích. Jinými slovy připravily uprchlíka v přepočtu o necelý milion korun.
Čtěte také: Lidé dali miliony na pomoc uprchlíkovi. Nedostal ani polovinu
Independent podotýká, že tato zkušenost následně vedla k nátlaku na zprostředkovatele peněz, aby se v případě charitativních účelů vzdaly poplatků za převod.
Syrian father selling pens in the streets of #Beirut with his sleeping daughter #Lebanon #Syria pic.twitter.com/KOz4mjW1rd
— Gissur Simonarson CN (@GissiSim) August 25, 2015
Norský novinář Gissur Simonarsonn, který odstartoval celosvětovou vlnu solidarity a Abdulem, když ho loni v létě vyfotil na ulici Bejrútu, jak se spící dcerou na rameni prodává propisky, zároveň upozorňuje, že část vybraných peněz se stále nachází na jeho norském účtu. Vzhledem k dosavadním zkušenostem si však podle vlastních slov není jistý, jestli zbylé peníze věnuje Abdulovi nebo někomu jinému, kdo je potřebuje.