AI: ‚Oficiálně neexistuješ‘. Egypt unáší a mučí lidi, dokonce i děti

„Oficiálně neexistuješ“, aneb lidská práva v Egyptě

AI: ‚Oficiálně neexistuješ‘. Egypt unáší a mučí lidi, dokonce i dětiNOVÉ
Ilustrační foto: Foto: Shutterstock
2
Svět
Echo24
Sdílet:

Organizace Amnesty International (AI) vyzvala mezinárodní společenství, aby přinutilo Egypt skoncovat s praxí unášení a mučení oponentů režimu. Ve zprávě nazvané „Oficiálně neexistuješ“ popisuje případy, kdy jsou odpůrci režimu zatčeni bez možnosti kontaktu s rodinou nebo právníkem a jsou zadržováni bez vznesení obžaloby nebo zahájení procesu. Za prvních pět měsíců letošního roku takto zmizelo 630 lidí. AI upozornila mimo jiné na případy teprve čtrnáctiletých chlapců, kteří byli údajně bezpečnostními složkami takto uneseni a mučeni.

Klíčovým prostředkem státní politiky v Egyptě je zatýkání, po němž lidé zmizí, píše se ve zprávě AI. V nebezpečí je každý, kdo se odváží vyjádřit kritiku. Odpůrci režimu jsou podle AI zatčeni bez možnosti kontaktu s rodinou nebo právníkem a jsou zadržováni bez vznesení obžaloby nebo zahájení procesu. Za prvních pět měsíců letošního roku takto zmizelo 630 lidí. V průměru tak od roku 2015 denně mizí čtyři nebo pět lidí, polovina z nich se nemusí nikdy znovu objevit, tvrdí AI ve zprávě, která má 71 stran. Káhira takové obvinění odmítá.

Jedním z případů, které AI popisuje je teprve čtrnáctiletý Aser Mohamed, který podle výpovědi své sestry zmizel na 34 dní, během kterých mu byla následkem mučení způsobena vážná zranění. „Měl vážná zranění na rtech, rukou, hlavě a hrudníku způsobená elektrickým proudem,“ popsala sestra Asera pro americkou televizi CNN. „Neměli žádné slitování s tím, že mu je pouze 14 let a dokonce ho věšeli za zápěstí celý den, až si vykloubil ramena.“

Pro Asera si policie přišla nejprve s tím, že jej budou zpovídat jen pár hodin. Pak o něm jeho rodina 34 dní vůbec nic nevěděla. Nyní je Aser ve vazbě a čeká na soudní proces.

Čtěte také: Egyptská vláda nařídila zavřít centrum pečující o oběti mučení

Podobný případ je taktéž čtrnáctiletý Mazín Mohamed Abduláh, který byl 30. září 2015 ve 3 hodiny ráno odvlečen z domu své rodiny ozbrojenými a maskovanými příslušníky bezpečnostních složek. Bez povolení k prohlídce prohledali Mazínův pokoj a zabavili jeho mobil. Matka se na syna vyptávala na různých policejních stanicích, ale nikde o něm nezískala žádné informace. Na ministerstvu vnitra jí popřeli, že by chlapce zadržovali.

Když byl po více než týdnu předvolán ke státnímu zástupci, vypověděl, že byl podroben mučení a také znásilnění. Zároveň mu vyšetřovatelé vyhrožovali, že zatknou i jeho rodinu, pokud se nepřizná. Mazína obvinili z účastí na nelegálních protestech, z násilností včetně útoků na státní instituce a zapálení policejních vozidel. Soudní znalec řekl, že na chlapci nejsou evidentní žádné známky násilí, které na něm mělo být pácháno během zadržení.

Mazín zůstal ve vazbě následující čtyři měsíce, což je v rozporu s egyptskými zákony, které neumožňují uvalit vazbu na děti mladší 15 let. Nyní čeká na soud.

Čtěte také: Itálie kvůli zavraždění studenta stahuje velvyslance z Egypta

Egyptské úřady odmítají obviňování z mučení, ale ochránci lidských práv často viní vládu prezidenta Abdal Fattáha Sísího z útlaku. Také egyptská rada pro lidská práva na situaci upozornila, když začátkem července oznámila 266 případů zmizelých občanů v období od loňského dubna do letošního března. Sísí se k moci dostal po svržení Muhammada Mursího v roce 2013.

„Boj proti terorismu slouží jako záminka k únosům, výslechům a mučení lidí, kteří nesouhlasí s politikou (státu),“ sdělil ředitel blízkovýchodní a severoafrické sekce AI Philip Luther. Podle něj musí zejména členské země Evropské unie a Spojené státy použít svůj vliv a přinutit Egypt skoncovat s tímto násilím.

Čtěte také: Pohřešovaného Itala našli v Egyptě mrtvého. Tělo neslo známky mučení

Čtěte také: Exprezident Mursí byl v Egyptě odsouzen na doživotí za špionáž

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články