Praha uzavřela podzemí. ‚Útok na kolektory by byl katastrofa‘

Reakce na útoky v Paříži

Praha uzavřela podzemí. ‚Útok na kolektory by byl katastrofa‘NOVÉ 2
Domov
Filip Nachtmann
Sdílet:

Zrušení tradičního slavnostního rozsvícení vánočního stromu na Staroměstském náměstí, nákupní centra, letiště i nádraží pod zvýšeným dohledem policie. Praha po teroristických útocích v Paříži ale dělá i další, méně viditelná opatření. Před několika dny proto například uzavřela podzemní kolektory veřejnosti. V chodbách pod zemí vedou strategicky důležité rozvody – voda, plyn i elektřina. Dosud se do nich podívaly tisíce lidí ročně, to už ale nebude možné. Podle vedení společnosti, která se v hlavním městě o 90kilometrovou síť kolektorů stará, by byl případný útok v podzemí pro Prahu katastrofální.

Rozhodnutí zcela uzavřít kolektory veřejnosti přišlo po teroristických útocích v Paříži a zhoršené bezpečnostní situaci v Bruselu.

„Kolektory slouží jako úložiště pro strategické sítě. De facto tam probíhají všechna důležitá média – vodovody, plyn, elektřina, datové a optické kabely. Je to samozřejmě prostor, který vyžaduje zvláštní ochranu. Kdyby došlo k vniku nepovolané osoby a k nějaké sabotáži, tak by to pro Prahu mohlo mít katastrofální dopad,“ řekl deníku ECHO24.cz šéf dozorčí rady společnosti Kolektory Praha a zastupitel Prahy 1 Petr Hejma (STAN).

Firma podle něj zároveň zvýší investice do zabezpečení podzemních kolektorů, bude se například rozšiřovat kamerový systém, který by měl 24 hodin denně monitorovat důležité vchody do kolektorů: „Současně zavádíme detailní monitoring lidí, kteří do kolektorů budou vstupovat. Musíme být ve střehu a musíme maximálně eliminovat rizika.“

Uzavření kolektorů veřejnosti není nijak časově ohraničeno, dá se proto očekávat, že si lidé budou muset na případné další prohlídky minimálně několik měsíců počkat. A i poté by museli počítat se zvýšenými bezpečnostními opatřeními.

Tři tisíce lidí ročně. Bez kontrol

Dosud totiž mohl exkurzi absolvovat v podstatě každý. Kolektory patřily mezi oblíbené atrakce pražské zážitkové turistiky. Ročně je navštívily zhruba tři tisíce lidí, od roku 2007, kdy Praha exkurze spustila, tak kolektory prošlo přes 20 tisíc lidí. A to bez jakýchkoliv větších kontrol. Hrozilo tak, že se do podzemí může dostat i případný útočník.

Pražské kolektory měří přes 93 kilometrů a jsou položeny v různých výškách, některé i 20 či 30 metrů pod zemí. Turisté si mohli projít úseky mezi Senovážným náměstím a Příkopy či Celetnou.

Kolektory Praha řešily bezpečnost v chodbách i ve středu. Hasiči tu nacvičovali záchranu uvízlého člověka v podzemí. Podle firmy ale akce souvisela i s bezpečnostní situací po útocích v Paříži. Zkoumalo se třeba, jak v tunelech v případě potřeby komunikovat, nefungují v nich totiž vysílačky ani mobilní telefony.

Čtěte také: Obavy došly do Prahy: Slavnostní rozsvícení stromu nebude

Praha plánuje příští rok začít s výstavbou kolektoru pod Vltavou u Hlávkova mostu. Připravují se také nové kolektory v horní části Václavského náměstí. Práce mají vyjít celkem na jednu a půl miliardy korun.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články