Ruské kolo na náplavce způsobilo poprask. Opozice mluví o korupci

VYHLÍDKOVÉ KOLO Pro Prahu?

Ruské kolo na náplavce způsobilo poprask. Opozice mluví o korupciFOTOGRAFIE UVNITŘ
Provozovat vyhlídkové kolo má soukromá firma, která bude radnici měsíčně platit za pronájem pozemku 56 500 korun. Podle radnice je tak projekt pro městskou část výhodný, protože pro ni nepředstavuje žádné investice. Foto: FOTO: Praha 5
6
Domov
Tereza Vilímová
Sdílet:

Vyhlídkové kolo po vzoru Paříže, Vídně či Londýna by mohla mít od příštího roku také Praha. Ve čtvrtek radní Prahy 5 schválili umístění kola na smíchovské náplavce. Záměr ale nemá velkou podporu. Kolo má totiž stát na místě fotbalového hřiště a skate parku. Obě sportoviště byla přitom loni za 6 milionů zrekonstruována a nově otevřena. Opozice mluví dokonce o korupci.

„Kolotoče patří na Matějskou pouť. Nemám nic proti oživení náplavky, ale nebylo to probrané na žádném výboru, v komisi, neproběhla veřejná diskuze,“ uvedl pro server ECHO24 radní za Stranu zelených Lukáš Budín. Budín kritizuje projekt především z ekonomických důvodů. „Podle mě to není průchozí, to kolo tady stejně nebude, akorát to bude městskou část stát plno peněz,“ dodává Budín a upozorňuje, že kolo má stát na místě současného fotbalového hřiště a skate parku.

„Před rokem tady pan starosta slavnostně přestřihoval pásku a teď to chce zrušit? Jaká je asi jeho motivace. Opravdu se nebojím použít ani slovo korupce. Pan starosta se snažil tuto atrakci prosadit v minulém volebním, tehdy se mluvilo o tom, že kolo bude stát na náměstí 14. října. Nyní to chce pronajmout společnosti, která vznikla před třemi měsíci,“ dodal Budín.

Podle radnice Prahy 5 ale nejsou lidé se skate parkem a fotbalovým hřištěm spokojení. „S uživateli skate parku jednáme, protože nejsou spokojení s rozmístěním prvků,“ uvedla pro server ECHO24 tisková mluvčí smíchovské radnice Helena Šmídová, podle které kvůli tomu před časem podali stížnost. „Rádi bychom proto po diskusi s odborníky a uživateli skate parků vybudovali nový skate park, který by nabídl špičkové prvky a jejich výborné rozmístění,“ dodala. Kde by měl být nový park vybudovaný, zatím není jasné, rozhodně by to ale měla být lokalita blíž k centru. Skate park byl přitom otevřen loni na konce června a má tak za sebou jen rok fungování.

Skate park spojuje lidi, kolo poškodí Smíchov

Přesunuté by mělo být i fotbalové hřiště. „Vzhledem k tomu, že je umístěné až na konci náplavky, není moc užívané. Nové hřiště vznikne od jara 2017 na Dětském ostrově. To bude jednak dostupnější, jednak bude pod dohledem správce i veřejnosti, takže zde nebude docházet k nepříznivým jevům, tak, jako se stávalo dosud,“ vysvětlila Šmídová. Podle ní se na hřišti dnes scházejí mladí lidé za jiným účelem, než je hra fotbalu, a proto bude nové hřiště kontrolované správcem pro obyvatele lepším řešením.

S kritikou obou sportovišť ale nesouhlasí vedoucí místní sportovní asociace Dan Murtinger, který chodí do skate parku pravidelně trénovat i děti. „Park funguje velmi dobře. Sdružuje lidi. Já tam chodím asi třikrát týdně a vždycky je tam třeba deset lidí, kteří jezdí na bruslích na kole nebo skateu. Stejně tak je využívané i hřiště, jsou tam i dva basketbalové koše, kluci a děti si chodí házet a kopat,“ popisuje Murtinger, který by se podle svých slov dal považovat za hlavu smíchovské komunity a snaží se vést místní mládež ke sportu. „Kolo Smíchov hodně poškodí,“ říká.

Murtinger připouští, že park má nedokonalosti a nemusí vyhovovat všech skateboardistům. „Ten park je primárně dělaný pro brusle, koloběžky a kola, takže ty překážky nemusí skateboardistům vyhovovat, ti jsou trošku omezení. Je ale v Praze docela unikátní, je v něm jediná mini rampa ve městě,“ vysvětluje Murtinger. Zároveň dodává, že městská část dala na park méně peněz, než bylo původně v plánu, a proto musel být návrh plánu osekán.

Rekonstrukce obou sportovišť stála přibližně 6 milionů korun, které chce nyní město podle Budína jen tak zahodit. Stejně to vnímá i Murtinger. Otázku investic do skate parku a hřiště nechtěla Šmídová komentovat. Plán zrekonstruovat skate park podle ní patřil ještě do předchozího funkčního období.

Podle Budína je navíc projekt nereálný i s ohledem na dopravní situaci v lokalitě. „Ta lokalita není dopravně přístupná. Je tady velmi rušná Strakonická ulice, nejezdí sem tramvaj ani metro a není kde zaparkovat. Z dopravního hlediska je to úplný nesmysl,“ dodává.

Jak v Paříži, Londýně či Vídni

Nové vyhlídkové kolo by podle radnice mohlo přitáhnout do lokality více lidí a turistů. „Vyhlídkové kolo na Hořejším nábřeží je jednou z mála pražských možností, kde vůbec může být umístěné. Dopravně výborně dostupné, pár minut z metra, mimochodem u přívozu, s příjemným pěším přístupem po náplavce, a přitom mimo obytnou výstavbu, takže nebude rušit místní obyvatele,“ říká naopak starosta Radek Klíma (TOP 09).

Podobná kola je přitom možné navštívit třeba ve vídeňském Prátru, jedno má také Paříž a nejslavnější je asi London Eye v britském hlavním městě. Zda bude na Smíchově obří kolo stát, není ale ještě není jisté. Radnice totiž bude potřebovat řadu souhlasných stanovisek, mimo jiné od pražských památkářů. Ti se sice oficiálně nevyjádřili, ale příliš šancí projektu nedávají. „Stavba je naplánována na území památkové rezervace a svým rozměrem se vymyká svému okolí, takže nevidím nadějně, že bychom tuhle věc podpořili,“ citoval server Aktuálně.cz šéfa pražských památkářů Ondřeje Šefců.

Nápad umístit na smíchovskou náplavku ruské kolo se nelibí ani pražské primátorce Adrianě Krnáčové (ANO), podle které Praha takové lákadlo na turisty nepotřebuje. „Jedno takzvané ruské kolo máme už na Výstavišti, to stačí. Myslím, že Londýn má také jenom jedno. Co kdyby náhodou Praha 11 nebo Praha 22 také schválila ruské kolo? Pak bude Praha ve světě známa tím, že máme pět ruských kol,“ řekla Krnáčová.

Kolo by mělo být umístěné na pozemku, kde se dnes nachází právě skate park, fotbalové hřiště a dětské hřiště, dětské hřiště má být jako jediné zachováno. Provozovat vyhlídkové kolo má soukromá firma, která bude radnici měsíčně platit za pronájem pozemku 56 500 korun. Podle radnice je tak projekt pro městskou část výhodný, protože pro ni nepředstavuje žádné investice. Nájemné má být sjednáno na deset let, tedy do 31. prosince 2026. Žádost o pronájem vznesla společnost Timsbury Capital. Ta byla podle rejstříku firem zaregistrovaná teprve na začátku dubna tohoto roku.

Čtěte také: Praha se snaží o obnovu historické Staroměstské tržnice. Za 300 milionů

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články