Vzestup nejmocnějšího džihádisty. Kdo je dr. Bagdádí?
Schopný stratég, bezohledný zabiják
Militantní islámská skupina ISIL obsadila ve středu Mosul, druhé největší irácké město, a postupuje dál směrem na Bagdád. Už dříve uchvátila rozlehlé části na severu Iráku i Sýrie, kde chce vytvořit nový islámský stát. Z vojenského hlediska je považována za nejúspěšnější džihádistickou skupinu vůbec. O co vlastně radikálové z ISIL usilují a hlavně, kdo je muž, který tuto skupinu ovládá?
Abu Bakr al-Bagdádí, vůdce Islámského státu v Iráku a Levantě (ISIL), za poslední roky získal mezinárodní pozornost. Magazín Time ho označil za nejnebezpečnějšího muže světa, francouzský deník Le Monde o něm mluví jako o novém Bin Ládinovi. Stále však zůstává poměrně neznámou a tajemnou postavou, což dokazuje i fakt, že jsou známy pouze dvě jeho fotografie. Několik údajů o Bagdádím poskytl deník Washington Post.
Bagdádí, podle WP nejmocnější džihádista na světě, je znám jako schopný stratég a bezohledný zabiják. Spojené státy na jeho hlavu vypsaly odměnu 10 milionů dolarů. Loni v červnu se Bagdádí distancoval od vedení al-Kajdy, s níž dříve skupina ISIL spolupracovala. Během posledního roku si mezi islámskými radikály vysloužil pověst a vliv rovnocenný pozici vůdce al-Kajdy Ajmána Zavahrího. A ve čtvrtek si připsal zatím možná největší úspěch, když obsadil severoirácký Mosul, centrum ropného průmyslu a křižovatku mezi Irákem, Tureckem a Sýrií.
Kdo je muž činu, následuje Bagdádího
David Ignatius z Washington Post označil Bagdádího za skutečného následovníka Usámy bin-Ládina. Podle něj si víc libuje v násilí, je prudký a radikálně antiamerický v porovnání s málo charizmatickým Zavahrím. Bagdádí navíc rekrutuje bojovníky z jiných poboček al-Kajdy, například jemenské větve nebo somálské skupiny al-Šabáb.
Také bývalý šéf protiteroristické jednotky u britské tajné služby Richard Barrett konstatuje, kolik toho už Bagdádí v porovnání s vůdcem al-Kajdy učinil. „Obsadil města, zmobilizoval velké masy lidí, bezohledně zabíjí v Iráku i Sýrii. Pokud jste muži činu, šli byste za Bagdádím,“ uvedl pro Agence France-Presse.
Bagdádí se narodil v roce 1971 do sunnitské rodiny, sám se prohlašuje za přímého potomka proroka Mohameda. Později nejspíš získal doktorát na Islámské univerzitě v Bagdádu, což vysvětluje, proč někteří z jeho mnoha přívrženců mají doktorský titul.
V období americké invaze v Iráku v roce 2003 působil Bagdádí údajně jako kazatel. V té době se kolem jeho osoby zformovala radikální islamistická skupina přibližně třiceti bojovníků, o jejíž další činnosti však není nic známo. Více zpráv o něm pochází z roku 2005, kdy byl zatčen americkými vojáky a posléze strávil 4 roky v iráckém vězení. Právě zde se nejspíš setkal s klíčovými postavami skupiny al-Kajda.
Válka v Sýrii – nová naděje pro džihadisty
Skutečného vlivu Bagdádí dosáhl v roce 2010, když ovládl iráckou odnož al-Kajdy. Právě v té době však prožívala moc islamistů v Iráku největší úpadek, náboženský radikalismus zde téměř vymizel. To se ale změnilo s nástupem revoluce v sousední Sýrii.
Syrská občanská válka zanechala v částech země mocenské vakuum, a právě tam našlo skomírající hnutí džihádistů nový impuls pro svou obnovu. Podle Washington Post se v následujících letech do oblasti sjelo na 12000 militantních islamistů, a ovládlo jak severní oblasti Sýrie s oblastmi Rakka, Idlib a Aleppo, tak i regiony na severu Iráku.
Nový islámský stát a svatá válka
Přestože ovládá takto rozsáhlá území, zůstává Bagdádí nadále v anonymitě. A moc tohoto „neviditelného džihádisty“, jak ho nazval Le Mond, stále roste. V lednu letošního roku dokonce skupina ISIL vyhlásila na zabraných územích Iráku a Sýrie vznik samostatného státu, který však žádná jiná země mezinárodně neuznala. Vůdcem nově vzniklého celku je právě Bagdádí, jenž si přisvojil čestný titul emíra. Tento nový islámský stát má být podle slov džihádistů základnou pro vedení globální svaté války.
Militantní skupina ISIL sestávající ze sunnitských muslimů proslula na zabraných územích svou brutalitou vůči místnímu obyvatelstvu. V obsazených oblastech zavádí právo šaría a podniká útoky proti jiným náboženským skupinám. Konfliktní vztahy má i s dalšími syrskými povstaleckými skupinami.
Čtěte také VIDEO: Na Bagdád! Islámští radikálové obsazují irácká města