Euro je vůči dolaru nejslabší za devět let
Řecko a kroky ECB
Euro se dnes propadlo na téměř devítileté minimum vůči americkému dolaru, dostalo se tak pod psychologicky důležitou hranici 1,2 USD. Jednotnou evropskou měnu tlačí dolů vyhlídky na další uvolňování měnové politiky v eurozóně a politická nejistota v Řecku.
Euro sestoupilo až na 1,1864 USD, tedy na nejnižší úroveň od března 2006. Pod hranici 1,2 USD se dostalo poprvé od léta 2010, napsala agentura DPA. Vůči japonskému jenu se jednotná evropská měna propadla na dvouměsíční minimum 146,36 JPY.
V loňském roce euro vůči dolaru oslabilo o téměř 12 procent. Dolar těží z očekávání, že americká centrální banka (Fed) v příštím roce zahájí zvyšování úrokových sazeb. Od Evropské centrální banky se naopak očekává další uvolňování měnové politiky, což tlačí euro dolů.
Šéf ECB Mario Draghi minulý týden německému ekonomickému listu Handelsblatt řekl, že riziko, že ECB nesplní svůj úkol zajistit měnovou stabilitu, je nyní větší než před šesti měsíci. Podle analytiků tak signalizoval, že ECB je kvůli obavám z deflace připravena k radikálnějšímu uvolňování měnové politiky.
Statistický úřad Eurostat ve středu zveřejní rychlý odhad prosincového vývoje inflace v eurozóně. Ekonomové odhadují, že spotřebitelské ceny v eurozóně v prosinci meziročně klesly o 0,1 procenta po listopadovém nárůstu o 0,3 procenta.
K poklesu eura přispívá rovněž nejistota před parlamentními volbami v Řecku. Favoritem voleb je opoziční Koalice radikální levice (SYRIZA), která se staví proti úsporným opatřením vlády spojeným s mezinárodním záchranným programem.
Německý časopis Der Spiegel o víkendu s odvoláním na zdroje z vlády uvedl, že Německo již nehodlá za každou cenu bránit odchodu Řecka z eurozóny. Podle ministra hospodářství Sigmara Gabriela nicméně německé vláda chce, aby Řecko v eurozóně zůstalo.