Uprchlíkům dochází peníze, prodávají své orgány. Kolik platí za ledvinu?
Masový obchod s orgány
V Sýrii a sousedních zemích nebývale narůstá ilegální obchod s lidskými orgány. Přítomnost přeshraniční sítě prodejců potvrzují tamní lékaři a lidé, kteří si darováním části těla vydělávají. Touto cestou k penězům přišly tisíce Syřanů, informuje server Newsweek.
V Sýrii a sousedních zemích probíhá nebezpečný byznys. Uprchlíci prodávají své orgány přeshraniční síti obchodníků, kteří vykupují nejčastěji ledviny nebo oční rohovky Syřanů. Následně je dopraví do sousedních zemí, kde orgány zmizí díky mezinárodnímu obchodu. Je podezření, že některé orgány byly „ukradeny“ vězňům.
Jásir (nejedná se o pravé jméno) je jedním z těch, kteří prodali jednu svoji ledvinu. Tento krok nazývá „nejhorším rozhodnutím v jeho životě“. Devětadvacetiletý muž unikl bojům v Homsu v západní Sýrii už na začátku války. Vydal se do Káhiry, ale stejně jako mnoho dalších syrských uprchlíků měl problém najít si práci a ocitl se bez peněz na vyžití.
Díky svým známým se dozvěděl o tom, že někteří uprchlíci prodávají jednu svoji ledvinu. „Byl jsem v Egyptě nový. Neměl jsem žádné peníze a nemohl jsem si najít práci. Jedinou mojí šancí bylo prodat svoji levou ledvinu,“ řekl uprchlík.
Obchodník ho pozval k sobě domů, kde se s ním domluvil na termínu lékařské prohlídky i následné operace. „Prodal jsem ji za 3 000 dolarů někomu, o kom jsem ve skutečnosti nic nevěděl. Viděli jsme se maximálně 15 minut, než jsme uzavřeli dohodu,“ dodal Jásir. Po operaci se přestěhoval do Istanbulu, kde teď žije v přeplněném bytě společně s dalšími mladými syrskými uprchlíky. Začal pracovat v obchodě s auty. Operace ho trvale poznamenala jak fyzicky, tak psychicky. O dalším průběhu operace a době po ní dál nechtěl mluvit.
„Nikdy si neodpustím, co jsem udělal,“ řekl Jásir, kterého neustále doprovází bolest v pravé ledvině. Lékaři mu řekli, že pokud nebude dost opatrný, může i zemřít.
Ceny orgánů jsou odlišné
Nicméně Hussein Nofal, vedoucí oddělení soudního lékařství univerzity v Damašku, řekl, že komplikace, které jsou důkazem o obchodu s orgány, má podle odhadů asi 18 000 Syřanů, kterým byl orgán odstraněn kvůli prodeji v posledních čtyřech letech. Uvedl, že obchod je rozšířen zejména v příhraničních oblastech mimo kontrolu Asadova režimu a uvnitř tureckých a libanonských táborů pro syrské uprchlíky.
Ceny za orgány se podle něj liší dle regionu. V Turecku jsou ledviny kupovány za přibližně 10 000 dolarů, zatímco v Iráku může být cena až desetkrát nižší. V Libanonu s Sýrii se cena pohybuje kolem 3 000 dolarů.
I když jsou v těchto zemích zákony zakazující obchod s lidskými orgány, po celém Damašku je možno nalézt inzeráty týkající se „darováním orgánů“. Obvykle na nich stojí: „Nemocný člověk naléhavě potřebuje ledvinu. Krevní skupina je 0+. Je třeba provést analýzu tkáně. Zájemci o darování se mohou obrátit na číslo níže“.
Úřady proti tomu moc nezmohou, protože podle syrského zákona je dárcovství orgánů příbuzným i cizincům legální. Obchodníci zákon obchází tak, že jsou lidé pouze „dárci“, kteří odpověděli na daný leták. Potom tvrdí, že orgán darovali, nikoliv prodali. Soudy v Damašku se od března 2011 do září 2015 zabývaly dvaceti stížnostmi, které se týkaly obchodu s orgány. Tyto stížnosti, které mířily také na lékaře a nemocnice, byly z velké části podány příbuznými těch, kteří zemřeli.
Je velice obtížné někoho stíhat, protože osoby zapletené do byznysu jde těžko vystopovat. Podle odhadů existuje nejméně 20 000 případů nelegálního prodeje orgánů v celé celé zemi od začátku války, zejména v příhraničních oblastech, kde již nejsou žádné soudy či policisté, kteří by prosazovali zákony. Nejmenovaný zdroj z ministerstva spravedlnosti uvedl, že police nemá prostředky, aby jednotlivé obchodníky s orgány stíhala. Onkolog Mohammed Awram (není to jeho pravé jméno), řekl, že obchod je rozšířený zejména v severních venkovských oblastech Aleppa a Idlibu.
Chtěli po něm, aby bral orgány vězňům
„Jeden dermatolog mě požádal, abych prodával orgány provládních vězňů zadržených ve venkovských oblastech kolem Idlibu. Argumentoval tím, že tak jako tak budou popraveni,“ řekl lékař, který se specializuje na chirurgickou ontologii. Dermatolog mu údajně vysvětlil, že je mnoho kupců, kteří jsou ochotni platit, a že by peníze byly využity na nákup potřebného lékařského vybavení.
Awram z etických důvodů odmítl. Byl znepokojen tím, že by tyto operace mohly vést až k zatýkání nevinných lidí, kterým by následně byly odebírány orgány. Kvůli tomu, že odmítl, byl obviněn ze spolupráce se syrskou vládou. Několikrát se ho proto prý už pokusila militantní skupina Islámský stát zabít. I z těchto důvodů se raději odstěhoval z města na venkov.