Vinit můžeme jen Vladimira Putina, říká velvyslanec USA

Týdeník Echo

Vinit můžeme jen Vladimira Putina, říká velvyslanec USAROZHOVOR 1
Domov
Vladimír Ševela
Sdílet:

Po Normanu Eisenovi tedy usedá do křesla velvyslance další diplomat s československými kořeny. A přišel zrovna do doby, kdy je český prezident kvůli svým výrokům chválen spíše v Moskvě než ve Washingtonu a kdy i premiér Bohuslav Sobotka zpochybňuje účinnost protikremelských sankcí či případnou přítomnost amerických vojáků ve střední Evropě.

V rozhovoru pro Týdeník Echo Andrew Schapiro hovoří o svých československých kořenech, česko-amerických vztazích, korupci nebo o svém „spolužákovi“ Baracku Obamovi.

Někteří američtí politici vyjádřili znepokojení nad nedávnými výroky českých politiků, jež se týkaly Ruska. Není však jistá změna postojů českých představitelů také důsledkem ústupu USA ze svých pozic ve střední Evropě během posledních let? Poté, co Obama přišel do Bílého domu, to vypadá, že Spojené státy o tento region už nemají stejný zájem jako předtím.

Nemyslím, že za to, čeho se Rusko dopustilo na Ukrajině, je možné vinit někoho jiného než Vladimira Putina. Zároveň si nemyslím – a nemyslí si to ani prezident –, že naše podaná ruka Rusku a jemu určená pozvánka do mezinárodní komunity, nabídka spolupráce a partnerství, byl omyl, za který bychom se teď měli omlouvat. Je jen velmi nešťastné, že Rusové tu podanou ruku odmítli, a je také velmi nešťastné, že Putin nemohl přijmout myšlenku, že orientace Ukrajiny bude proevropská. Neměli jsme jinou možnost než na to odpovědět.

USA vyvolaly kolem roku 2007 emoce a očekávání ohledně plánu postavit v Česku protiraketový radar. Pak tento záměr opustily. Nebyl to právě bod obratu, jehož důsledkem je, že někteří čeští politici teď vzhlížejí více k Východu?

Měli bychom mít jasno, co vedlo k rozhodnutí ohledně radaru. Radar a instalace protiraketových systémů nebyly nikdy zamýšleny jako ochrana před hrozbou z Ruska, ale dále z východu, hlavně z Íránu. A bylo to rozhodnutí lidí, kteří o tom vědí strategicky a vojensky mnohem více. Znamenalo to provést instalace v Turecku, což se ukázalo jako lepší řešení, pokud šlo o nebezpečí z Íránu. A já doufám, že lidé tady si to neinterpretovali špatně.

Celý rozhovor si můžete přečíst zde.

Matka nového amerického velvyslance Andrewa Schapira Raya Czernerová, která se narodila v pražské židovské rodině, se dostala z protektorátní Prahy v roce 1939 až úplně na poslední chvíli. Teprve poté, co vypukla světová válka, získala jako pětiletá se svou sedmiletou sestrou Helgou povolení vycestovat za svými rodiči, kterým se už několik měsíců předtím podařilo odjet do Spojených států. Jejich babička později zemřela v Treblince, strýc v Osvětimi. Zavražděni byli i další příbuzní.

Toto a mnoho dalšího čtení na vás čeká ve 24. čísle Týdeníku ECHO, které si můžete koupit v papírové podobě na těchto prodejních místech.

Dále si časopis můžete předplatit, anebo si ho přečíst v elektronické verzi.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Bezpohlavní Jaguar

KOMENTÁŘ

Skupina bezpohlavních bytostí vystoupí ze žlutého výtahu na povrch fialové planety. Různě poskakují, máchají kladivy i štětci, zatímco se objevují slogany jako ...

00:08

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz