Unikátní objev. V betonu Staroměstské věže se našla játrovka
Paštiková záhada
Lahůdková játrovka jako dokument doby. Při průzkumech na Staroměstské mostecké věži se v jejím betonu objevil zajímavý nález – obal Lahůdkové játrovky za 35,- Kčs i s pozůstatky původního obsahu. Játrovka byla profesionálně restaurována, její vzorky jsou nyní podrobeny analýze, která blíže určí dobu výroby.
„Práce restaurátora je občas velká detektivka… a zábava,“ uvedlo Muzeum hlavního města Prahy k unikátnímu objevu, který potvrzuje, že archeologie a restaurování není jen o skládání úlomků starých džbánů a dlažeb. Ve vrstvě betonu Staroměstské mostecké věže se našla stará játrovka.
Práce restaurátora je občas velká detektivka... a zábava ;))) Při průzkumech se na Staroměstské mostecké věži našel ve...
Posted by Muzeum hlavního města Prahy on Tuesday, January 12, 2016
Nález má pomoci určit datování konkrétní historické stavební úpravy. „Jedná se o obal lahůdkové játrovky. Spodní okraj je odříznutý, paštika snědena. Tento doklad zde nejspíš zanechali po svačině dělníci, kteří prováděli stavební úpravy věže,“ pokračovalo v popisu věci muzeum.
„Zbytky paštiky byly odebrány konzervátorkou Lucií Radoňovou a uchovány pro budoucí generace. Obal, který je pravděpodobně vyroben z PVDC, byl čištěn mechanicky a demineralizovanou vodou,“ popsalo restaurační proces Muzeum hlavního města Prahy. „Vzhledem ke značné degradaci materiálu, je nutné takovýto předmět uchovávat ve speciální na míru vyrobené krabičce z inertního materiálu.“
Přesný rok výroby znám není, kromě analýzy ho ale pomůže určit i vzhled historické lahůdky. „Rok výroby na obalu uveden nebyl a je předmětem probíhajícího výzkumu,“ řekla pro ECHO24.cz restaurátorka a konzervátorka Lucie Radoňová. „Vzorek obalu jsme proto poslali na analýzu, expertovi pak v určení stáří této játrovky pomůže i konkrétní design. Vyšší cena ale napovídá, že by mohlo jít o pozdější dobu.“
„Lahůdkové játrovky 35.- Kčs Masný průmysl Vařený výrobek PN 743/74 Spotřebujte do 3 dnů po výrobě Uchovejte v chladu,“ stojí na obalu. Právě poměrně vysoká cenovka 35,- Kčs překvapila některé diskutující i muzejníky. Pokud by se nejednalo o tiskovou chybu, jedná se o záhadu. Na konci 80. let, na něž si vědci mysleli, stála paštika mnohem méně.