Desetiletý popravčí zastřelil ‚špiona‘. Sám zemřel při náletu

Děti ve službách islamistů

Desetiletý popravčí zastřelil ‚špiona‘. Sám zemřel při náletuNOVÉ
Před popravou si sám připravil zbraň. Foto: Reprofoto: The Daily Mail
4
Svět
Echo24
Sdílet:

Dětský bojovník Islámského státu, který v nedávno zveřejněném videu zastřelil „iráckého špiona“, teď sám přišel o život při náletu koaličních letounů. Na svých účtech na sociálních sítích to tvrdí radikálové z Islámského státu. Při náletech koaličních letounů dosud zemřelo více než 15 000 fanatiků. Kromě nich však umírají i civilisté, jak podotýká zahraniční tisk.

Video, kde zhruba desetiletý chlapec za asistence dospělých radikálů zastřelí muže v oranžové kombinéze, se na internetu objevilo začátkem srpna. Chlapec si ve videu vezme ze stolu pistoli, naplní zásobník náboji, a nabije ji. Následně skupina dospělých islamistů přivede zajatce v oranžové kombinéze a „připraví“ ho na popravu – donutí ho pokleknout přímo před hlavní nabité pistole. Chlapec si následně nakročí, aby lépe odolal zpětnému rázu zbraně, zamíří a stiskne spoušť.

Nyní ale chlapce dostihla spravedlnost a zřejmě sám přišel o život. Islamisté na svých účtech na sociálních sítích uvádí, že malý popravčí „zemřel při leteckém útoku koalice“. To, že chlapec zemřel právě při náletu koalice, působí ironicky, protože předtím, než zastřelil „iráckého špiona“, ve videu sliboval pomstu Spojeným státům, Evropě a Rusku. Vzhledem k chaotické situaci v Iráku a Sýrii se pravost videa zatím nepodařilo nezávisle ověřit. Nese však všechny charakteristiky propagandistických materiálů IS.

Chlapec, kterému podle zahraničních médií bylo deset let, se ve videu objevil v černé mikině s islamistickými nášivkami. To později vedlo k přesvědčení, že patřil k mládežnické organizaci „Mláďata chalífátu“, ve které radikálové sdružují malé chlapce a podrobují je tvrdému vojenskému a náboženskému výcviku. „Mláďata“ pak používají jednak pro průzkum a shromažďování informací, ale také pro brutální popravy a sebevražedné útoky. Na území Iráku a Sýrie se jich podle lidskoprávních organizací nachází několik tisíc.

Zemřely tisíce islamistů a dva civilisté

Podle odhadů amerických ozbrojených složek dosud při náletech koaličních letounů zemřelo více než 15 000 radikálů z Islámského státu. Na bombardování pozic islamistů se kromě států NATO podílejí i další státy regionu, například Jordánsko. Podle britského listu The Independent koaliční letouny dosud shodily či odpálily více než 17 000 kusů bomb a raket. Jednotlivých náletů pak bylo přes pět a půl tisíce.

Bombardování ztěžuje fakt, že islamisté používají taktiku, která je oblíbená i u jiných teroristických organizací a sice, že svoje sklady a jiná stanoviště „kryjí“ nevinnými civilisty. Při náletech tak nevyhnutelně občas dochází i k civilním obětem. Vedení letectva dosud přiznalo smrt jen dvou lidí, kteří nebyli bojovníky IS. Podle Independentu však skutečné číslo bude mnohem vyšší – britský list hovoří o smrti 459–591 civilistů, přičemž 100 z nich potom měly být děti.

Monitorování koaličních náletů ztěžuje fakt, že řada zemí odmítá veřejně sdělovat, kdy a kde přesně jejich letouny udeřily. Z 12 zemí, které se dosud na bombardování podílely, poskytuje jen Kanada úplnější informace. Britské ministerstvo obrany zveřejňuje informace o náletech každé dva týdny, ale neuvádí přesnou polohu. Obvykle se ve svých informacích omezí na to, že k útoku došlo „někde v Iráku“. Ostatní členové jsou na tom podobně. Transparentnost je přitom poměrně důležitá, protože za civilní oběti odpovídají jednotlivé státy a ne koalice jako celek.

Čtěte také: Vaše nálety zabily zajatou Američanku, tvrdí IS

Při náletu v Afghánistánu údajně zahynul velitel Islámského státu

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články