Senátoři s politickými trafikami předhánějí Babiše
Zákon o státním podniku
Skoncovat s přidělováním politických trafik, dohazováním lukrativních postů a vypisováním zlatých padáků chce skupina senátorů. Příští týden proto svým kolegům předloží návrh zákona o státním podniku, který má zavést výběrová řízení pro obsazování dozorčích rad a statutárních orgánů státních podniků. Chtějí tak vytvořit tlak na ministra financí Andreje Babiše (ANO). Ten podle nich s přípravou zákona, který slibuje už řadu měsíců, váhá. A navíc se prý ukazuje, že si chce rozhodování nechat sám pro sebe.
Trafiky pro někdejší poslance ODS Tluchoře, Fuksu a Šnajdra, milionové odměny pro management Letiště Praha či společnosti EGAP. To jsou podle senátora Libora Michálka (BEZPP) jen některé příklady z minulosti, kterým by měl zabránit zákon o státním podniku. Už příští středu iniciativu zhruba desítky senátorů projedná horní komora parlamentu.
Zákon, který je jednou z protikorupčních norem Rekonstrukce státu, měl původně připravit ministr financí. Začátkem roku ale prohlásil, že si s přípravou návrhu neví rady. Vznikl proto alespoň speciální vládní výbor, který má posuzovat personální nominace jednotlivých ministrů. Nejde ale o systémové řešení. Jenže Andrej Babiš na přípravě zákona, který by upravil obsazování dozorčích rad státních firem, stále pracuje. A senátoři se obávají, že si chce velkou část rozhodování nechat pro sebe.
„Návrh zákona mělo původně předložit ministerstvo financí, ale zatím jsou k dispozici jen teze, z nichž vyplývá, že si ministr financí chce ponechat rozhodující pravomoci při obsazování výběrové komise,“ varoval ve čtvrtek senátor Michálek s tím, že by tak Babiš měl pod palcem klíčovou část personálního výběru.
Senátoři připomínají, že na nedostatky ve spravování a řízení státem vlastněných podniků v minulosti opakovaně upozorňovala například Bezpečnostní informační služba. Jejich návrh mimo jiné počítá s tím, že se pro státní podniky zavede podobný režim otevřených výběrových řízení, jako dnes funguje ve služebním zákoně. Počítá se i se zavedením transparentnějších pravidel pro odměňování.
Přidat by se měla i ČSSD
„Z dozorčích rad se i nadále stávají politické trafiky, do nichž jsou ‚za odměnu‘ dosazováni současní či bývalí politici, často bez ohledu na jejich kvalifikaci či předchozí zkušenosti,“ stojí v návrhu jako jeden z důvodů pro předložení zákona.
Skupina senátorů doufá, že by se k nim příští týden na schůzi mohli přidat i někteří kolegové ze sociální demokracie. Těm by totiž mohlo vadit hrozící posilování pozice Andreje Babiše v případě, že by si jeho resort ponechal nominace do výběrové komise.
Kromě Michálka se k návrhu připojili i další senátoři napříč politickým spektrem – namátkou Jitka Seitlová, Patrik Kunčar, Alena Dernerová či Václav Láska.
I pokud by návrh nakonec v legislativním procesu narazil, měl by podle Michálka minimálně vyprovokovat ministra financí k nějaké aktivitě. A zajistit, aby si rozhodující vliv na dosazování lidí do dozorčích rad neponechal právě jen resort Andreje Babiše.