Němci chtějí stíhat české velitele za vraždy na hranicích. Možná i Jakeše
Oběti železné opony
Němečtí vyšetřovatelé navrhují, aby českoslovenští velitelé zodpovědní za hlídání hranic byli stíháni za vraždy několika Němců za komunismu. Informuje o tom nyní Platforma evropské paměti a svědomí, která již loni v srpnu podala trestní oznámení na 67 tehdejších představitelů komunistického režimu, mezi nimi například na Miloše Jakeše či Lubomíra Štrougala. Se zprávou o trestních oznámeních jako první přišly Lidovky.cz
Podle nejvyššího státního zástupce Německa jsou vraždy mezinárodním zločinem. Nyní poslal Platformě evropské paměti a svědomí již druhý přípis k podanému trestnímu oznámení na 67 pohraničních velitelů či představitelů komunistického režimu, mezi nimiž jsou například tehdejší ministr vnitra a pozdější premiér ČSSR Lubomír Štrougal, nebo generální tajemník ÚV KSČ Miloš Jakeš. V polovině března 2017 sdělilo státní zastupitelství ve Weidenu, že se minimálně pro velitele, kteří se podíleli na tvorbě a udržování opatření na ostrahu hranic, nabízí atribut vraždy z nízkých pohnutek.
Platforma proto dodá v těchto dnech do Weidenu dosud neznámé dokumenty, mezi nimi tajný rozkaz jednoho z hlavních podezřelých Lubomíra Štrougala, který dokládá systematické a plánované pronikání komunistických tajných služeb a pohraniční stráže na území sousedních západních států.
„Dosavadní klíčové výroky německých vyšetřovatelů jsou pro oběti československé železné opony stěžejní. Dosud se totiž žádné oficiální nebo akademické místo v České ani Slovenské republice neodvážilo zkonstatovat, že se jedná o nepromlčitelné činy,“ říká podle zprávy Platformy výkonná ředitelka Platformy Neela Winkelmannová.
Podle Lidových novin mezi zavražděné Němce patří například Hartmut Tautz, který byl na hranici u Bratislavy roztrhán psy pohraničníků, nebo Johann Dick, který byl postřelen členem pohraniční stráže na německém území, poté odtažen na české území. Zemřel při převozu do nemocnice.