Poslali policisty na FAMU. Dvěma velitelům snížili plat
Napomenutí a snížení platu
Dva policisté, kteří během návštěvy čínského prezidenta vydali rozkaz k prověření tibetských vlajek na budově FAMU, mají snížené platy a byli napomenuti. Vyplynulo to z policejního kárného řízení, které skončilo minulý týden, píše server Novinky.cz. Podle mluvčího policejního prezidia Josefa Bocána jednali policisté v rozporu s nařízením velitele opatření.
Novinky uvádí, že potrestáni byli dva velící důstojníci, kteří na FAMU vyslali dvojici policistů v civilu. Jeden z nich měl „úkol“ vymyslet, druhý vydal příkaz, aby jeho podřízení vlajky prověřili. Podle dřívějších informací se jedná o policistu z pražského krajského ředitelství a řadového velitele z Útvaru pro ochranu prezidenta.
„Oba policisté byli uznáni vinnými z kázeňského přestupku. Služební funkcionáři uložili dotčeným dvěma policistům kázeňské tresty v podobě písemného napomenutí a snížení základního tarifu platu,“ uvedl Bocán pro Novinky.cz a dodal, že jednali v rozporu s nařízením velitele opatření. „Ze zákona je kárné řízení neveřejné, a proto je to maximum informací, které lze zveřejnit. Konkrétní detaily rozhodnutí nemohu komentovat,“ doplnil ještě.
Ve středu 30. března ráno přišli na děkanát FAMU dva muži, kteří se představili jako příslušníci kriminální policie a svou přítomnost zdůvodnili údajnou stížností na vyvěšení tibetských vlajek na budově FAMU. Vlajky se na budově FAMU objevily, když se škola připojila k iniciativě veřejného vyvěšení tibetské vlajky coby symbolu vyjadřujícího podporu všem osobám a skupinám, jejichž lidská práva jsou porušována perzekucí ze strany čínského režimu.
Na jednání příslušníků policie si záhy stěžoval akademický senát FAMU, který ve své reakci napsal: „Pokládáme tento počin za bezprecedentní narušení Práva na svobodu vyjadřování a požadujeme od Policejního prezidia České republiky a od Ministerstva vnitra České republiky řádné prošetření a veřejné vysvětlení tohoto incidentu.“
Policejní prezident Tomáš Tuhý se později děkanovi Pavlu Jechovi za návštěvu policistů omluvil. Postup policistů označil za „nevhodný a nadbytečný“. Ministr vnitra Milana Chovance (ČSSD) se nechal slyšet, že o porušení zákona nešlo, že policie byla jen neobratná a zbytečně horlivá.