Islamisty vyhnali. Jenže teď jezídi válčí s Kurdy
TAHANICE O SINDŽÁR
Ani poté, co se loni na podzim kurdským milicím podařilo vyhnat bojovníky Islámského státu ze severoiráckého Sindžáru, si válkou poničené město neoddychlo. Na jeho území se totiž rozhořely boje mezi kurdskými a jezídskými milicemi o to, kdo bude ve městě vládnout. Jezídi viní kurdské pešmergy z toho, že je v roce 2014 nechali na pospas islamistům. To však kurdští bojovníci odmítají a zdůrazňují, že žádné jiné milice ve městě tolerovat nebudou.
Přestože se islamisty z oblasti Sindžáru podařilo vyhnat už loni v listopadu, v ulicích města i nadále probíhají střety. Konkrétně zde na sebe naráží vliv kurdských pešmergů a jezídských milicionářů, přičemž obě strany si nárokují kontrolu nad celým městem. Napjatou situaci místy přerušuje minometná palba.
Server International Business Times, který o situaci ve městě informuje, píše, že jezídy k jejich neústupnosti vedou špatné zkušenosti z minulosti. „Pešmergové vehnali naše ženy a děti do náruče Islámského státu,“ řekl serveru mladý příslušník jezídských milicí v narážce na kvapný ústup kurdských bojovníků během ofenzivy IS z léta 2014. Ústup Kurdů totiž umožnil islamistům zajmout několik tisíc jezídských žen, z nichž si následně udělali sexuální otrokyně. „Pokud vás kousne had, máte ho snad nechat, aby vás kousl znovu?“
Ne všichni se však na nastalou situaci dívají stejně jako mladý milicionář. Například místní starosta je sice rovněž jezíd, avšak zdůrazňuje, že kontrolu nad městem by měli mít výhradně pešmergové. Jezídové sice bojují i v jednotkách Pešmergy, nemají zde ale tak silné zastoupení jako ve vlastních milicích známých pod zkratkou YBS. Podle starosty je ve městě přítomnost jiných ozbrojených jednotek než pešmergů „nevítaná“.
Pešmergové ale nejsou jediní, kdo má s přítomností jezídských milicí problém. Například místní policejní šéf po osvobození města zjistil, že se do jeho služebny nastěhovali právě příslušníci jezídských milicí YBS. Policista tak musí úřadovat v opuštěné budově naproti policejní stanici a začíná mu s jezídy docházet trpělivost.
Podle serveru International Business Times se v této věci obrátil i na ústřední iráckou vládu v Bagdádu, kterou požádal o pomoc. Zatím však neúspěšně. Další milicionář oslovený serverem k tomu poznamenal, že Bagdád o situaci ve městě ví, ale neřeší jí. Navíc prý jezídským milicionářům zajistil peníze pro nákup „50 pick-upů, několika pušek M-16 a nejméně stovky útočných pušek AK-47“.
Ve městě je přitom potřeba v první řadě znovu vytvořit podmínky k životu. V Sindžáru totiž nefunguje elektřina, je poškozená vodovodní síť a ulice jsou plné trosek. Tahanice o moc mezi jednotlivými frakcemi v každém případě znovu dokazují, že ani osvobození z područí Islámského státu nemusí v podmínkách Iráku a Sýrie nutně znamenat mír.