Bezpečné kulturní Katalánsko? Ne, největší semeniště džihádistů, tvrdí analýza

džihádismus ve Španělsku

Bezpečné kulturní Katalánsko? Ne, největší semeniště džihádistů, tvrdí analýzaNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Muselo se to stát dříve nebo později, úřady i veřejnost byly dlouho upozorňovány na nebezpečí islámského terorismu. Hrozba útoku se vztahovala na celé Španělsko, ale podle analýzy Centra pro zpravodajství a boj proti organizovanému zločinu (Citco) španělského ministerstva vnitra je právě Katalánsko nejvíce ohroženým regionem. Představuje největší riziko radikalizace džihádistů ve Španělsku. Uvádí to list ABC, který má analýzu, která zahrnovala množství dat, včetně těch sesbíraných v terénu, k dispozici.

Data jsou zpracovávána pomocí matematického algoritmu, který dává větší váhu některým faktorům než jiným a nakonec vypočítá úroveň rizika. Analýza je propracovaná a umožňuje dostat obraz situace od autonomních oblastí, provincií až po jednotlivé obce. Odpovídá sice roku 2015, podle zdrojů listu ABC se tento stav za poslední dva roky zásadně nezměnil.

Úroveň rizik silné radikalizace muslimů je nejvyšší v Katalánsku, následuje Andalusie. Na nižší, ale stále značně vysoké úrovni se nachází region Valencie a teprve na čtvrtém místě je Madrid. Naopak z toho hlediska jsou relativně nejbezpečnější regiony Extremadura na západě země a Asturia a La Rioja na severu.

Pokud půjdeme na úroveň jednotlivých regionů, tak i zde je na tom Katalánsko dost špatně, potenciální radikalizace muslimů je tu totiž rozložena homogenně po celé autonomní oblasti, i když Barcelona vykazuje přece jen ještě o něco vyšší riziko. V Andalusii, druhém nejnebezpečnějším regionu, se však nacházejí ohniska džihádismu de facto pouze v oblasti měst Málagy a Almerie při pobřeží.

Pokud postupuje analýza ještě na nižší úroveň, zobrazují se tisíce sledovaných jednotek s nebezpečnou radikalizací po celém Španělsku, z nichž polovina se nachází zase právě v Katalánsku.

V Katalánsku se totiž soustřeďuje značná část muslimské populace v zemi, na 400.000 lidí, což představuje více než 20 procent muslimů ve Španělsku. To se odráží i v počtu mešit a modliteben. Většina zdejších muslimů pochází z Maroka, v Barceloně je pak silná komunita Pákistánců. Z dalších zemí převládají lidé původem z Gambie, Alžírska a Senagalu. „Tato rozmanitost podporuje vznik ohnisek a skupin lidí, kterým jsou sympatický islámský radikalismus a nebo tito lidé dokonce vyjadřují podporu různým radikálním islamistickým organizacím, příznivcům extremistických výkladů islámu, které jsou v rozporu s našimi ústavními hodnotami,“ sdělil zdroj listu ABC.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Ke stejnému tématu se dnes vyjadřuje i německý rozhlas Deutsche Welle (DW). Zatímco dříve byl radikální džihádismus sledovaný převážně u migrantů, v poslední době se situace mění. Od roku 2013  je přibližně polovina podezřelých radikálů už původem narozených ve Španělsku. Většina zadržených pochází z oblastí Ceuta a Melilla.

DW rovněž připomíná to, že již v roce 2010 americké ministerstvo zahraničí vyjadřovalo nespokojenost nad radikalizací muslimských mužů ve Španělsku. „Hrozba v Katalánsku je zřejmá,“ zveřejnily uniklou informaci v roce 2010 WikiLeaks. Ale už v roce 2007 navrhoval americký ambasador v Madridu zřídit v Barceloně zpravodajskou centrálu, kvůli rostoucím aktivitám islamistů. O to ale nebyl zájem.

Bývalý ministr vnitra Jorge Fernandez Diaz podle deníku ABC přitom v prosinci 2015 varoval, že z celého Španělska je Katalánsko mimořádně citlivá oblast na radikalizaci islámu. Zcela nedávno, letos v červenci, ředitel Španělského institutu pro strategická studia (IEEE) generál Miguel Ángel Ballesteros, označil jako „horká místa“ radikalizace džihádistů španělskou africkou enklávu Ceutu a Katalánsko. Podle některých španělských médiích bylo Španělsko již v červnu informováno CIA, že se může chystat teroristický útok v Barceloně, dokonce přímo na promenádě La Rambla. V čtvrtek tam při teroristickém útoku islamistů autem zahynulo 13 lidí, na 130 bylo zraněno a při dalším útoku v noci na pátek zemřela v Katalánsku jedna osoba. Čtyři teroristé byli při něm zlikvidováni.

Čtěte také: Vyšetřování útoku v Barceloně: Teroristé chtěli údajně zaútočit i v chrámu Sagrada Família

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články