Stát vybere ročně z hazardu kolem 10 miliard, ale na gamblery peníze nejsou

Zákon o regulaci hazardu

Stát vybere ročně z hazardu kolem 10 miliard, ale na gamblery peníze nejsouAKTUALIZOVÁNO 2
Domov
Renáta Bohuslavová
Sdílet:

Státní rozpočet má z hazardu každoročně příjmy kolem 8 až 10 miliard korun. I tak se v rámci nového zákona o regulaci hazardu na prevenci, léčbu a regulaci gamblerství našlo v rozpočtu jen 329 milionů korun, tedy třicetkrát méně. Pro odborníky, kteří se závislostí na hazardu zabývají, je zákon i tak průlomem v pomoci patologickým hráčům a mladistvým. Již dnes je ale jasné, že především s ohledem na internetové prostředí předpis zaspal a odborníci z ministerstva financí už připravují novelizace. 

„Já jsem rád, že se vygenerovalo něco. Stát není nachystaný na to, aby na tento problém vydal vyšší částky,“ řekl pro Echo24.cz národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil s tím, že pro rok 2017 počítá s částkou kolem 30 milionů korun. Vláda by však podle oficiálních informací ministerstva financí do roku 2018 měla v rámci tzv. akčního plánu na prevenci, léčbu i regulaci vyšetřit až 329 miliónů korun, což je třicetkrát méně než z hazardu získá na daních. Vobořil však pro Echo24.cz řekl, že sám s vyčerpáním 300 milionů korun nepočítá.

Společenská nákladovost gamblingu je přitom podle studií 5 až 16 miliardy korun za rok. Pokud tedy do státního rozpočtu z hazardu přiteče ročně kolem 10 miliard, minimálně polovina musí být zpětně vynaložena na problémy s ním spojené. V této sovislosti jde především o represivní zásahy, které bude mít nově na starosrti tzv. hazardní kobra pod celní správou.

Nekontrolovaný nárůst internetového sázení

Podle zprávy z roku 2015 je v České republice 50 až 100 tisíc patologických hráčů. Toto číslo však podle Vobořila může rychle narůstat právě tím, jak nekontrolovaně se rozrůstá internetové sázení. Zpráva zároveň uvádí, že více jak 30 % mladistvých do 17 let již má s hazardem zkušenosti. S omezením činnosti teenagerů na internetových sázkařských webech si však odborníci neví rady. „Znám případy mladistvých ze středních škol, kdy se jeden přihlásí a pod jeho uživatelským jménem pak hrají další,“ vysvětluje situaci pro Echo24.cz Vobořil, který dříve pracoval v organizace Podané ruce, jež má s léčbou a prevencí závislých dlouholeté zkušenosti.

Hraní na internetu bude ale i tak částečně novým zákonem regulováno, což doposud nebylo vůbec. Každý online hráč se nově podle informací ministerstva financí bude muset registrovat. Problém je však podle Viktora Mravčíka z Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti v sebeomezovacích opatřeních. Registrace například bude na každé webové stránce zvlášť a nebude propojená s registracemi na ostatních serverech. Zároveň podle něj nebude na internetu stanovena maximální výše částky. V praxi to tedy znamená, že i s registrací může člověk prosázet bez omezení obrovské sumy peněz.

"Chvála bohu, že zákon přišel alespoň teď. V oblasti online hraní je to velký rozdíl, to se vůbec nedá srovnat. Starý zákon se online hraní vůbec nevěnoval. Otázka spíš zní, jestli opatření vyváží pravděpodobný očekávaný nárůst," řekl pro Echo24.cz Viktor Mravčík a dále dodal, že ani odborníci nedokáží předpovědět, jak k dynamickému vývoji v online hraní může v nejbližší době dojít.

Jedna z nejpřísnějších legislativ v Evropě

Za jednu z nejpřísnějších v Evropě označuje legislativu například sázkařská společnost Fortuna. Registrace uživatelů jí ale nevadí. „Je v pořádku, že tento byznys podléhá přísné regulaci státu. Klíčové ale je, aby byl nový zákon aplikován na všechny hráče na trhu. Nejenom na ty, kteří zde v souladu s místními předpisy působí desítky let, ale také na ty, kteří zde stejnou dobu působí nelegálně a bez licence. Ti musí zákon buď respektovat, a nebo být efektivně odblokováni,“ uvedl pro Echo24.cz mluvčí společnosti Petr Šrain.

Reagoval tak na zahraniční společnosti jako jsou Bwin, Bet365, Expekt či Sportingbet a další, které dnes v České republice na internetu podnikají nelegálně. Právě tyto společnosti by však měly podléhat licencím, které vydává ministerstvo až na šest let.

Nelegální webové stránky by měly být ministerstvem blokovány. Tento systém má však podle Vobořila nedostatky a začátkem ledna podle něj spušten nebude. „Myslím, že se blokování ale jen tak nepodaří. Vím, že je kolem toho rozruch a jsou tam nějaké technické nedostatky,“ řekl pro Echo24.cz Vobořil. V souvislosti s registrací a blokováním webových stránek by měl vzniknout i rejstřík lidí, kteří například pobírají dávky nebo jsou v hmnotné nouzi. Ti budou mít přístup k hazardním hrát zakázaný.

Nejnebezpečnějším však stále podle Jindřicha Vobořila zůstává byznys v kamenných hernách a podle toho je tedy i zákon koncipován. Zde bude omezena například otevírací doba či prosázená částka v průběhu jedné hodiny. Zároveň by zde nemělo docházet k nelegálnímu hraní mladistvých. Každá "bedna" by také měla nově mít odkaz na adiktologické či léčebné centrum. 

Problém totiž podle odborníků často bývá v tom, že lidé nevědí, kde se mohou léčit. Rozšíření společenského povědomí by mělo být podle Vobořila právě jedním z pilířů zákona. "Patologických gamblerů je podobně jako dogově závislých. Zatímco těch do adiktologických center zamíří kolem 30 tisíc, gamblerů pouze kolem 1500," řekl pro Echo24.cz Vobořil.

Kritika státu od bývalého ředitele Fortuny a dlouholetého gamblera

Rozšíření léčby a zvýšení prevence podporuje i bývalý marketingový ředitel společnosti Fortuna František Trantina, který sám měl s gamblingem problémy. Prošel však léčbou a nyní studuje adiktologii a snaží se gamblerům pomáhat. "Po více než dvaceti letch, kdy pravidla určoval hazardní průmysl, se stát razantně postavil na ochranu hráčů hazardních her a začal řešit otázky prevence patologického hráčství. Omezení dostupnosti hazardních her, možnosti sebeomezujícíh opatření, rejstřík osob vyloučený z účasti na hazardních hrách, povinné údaje o nebezpečí vzniku patologického hráčství a kontakty na zařízení, která poskytují léčbu a pomoc patologickým hráčům jsou zákonná opatření, která povedou v delším časovém horizontu ke snížení počtu osob, které mají problémy s hazardní hrou, nebo jsou patologičtí hráči," uvedl pro Echo24.cz Trantina.

"Stát na daních z hazardu v období čtyř let 2015 až 2018 vybere nejméně 36 miliard korun. Na léčbu gamblerství věnuje ale jen jednu setinu!!!! Stát věnuje z různých zdrojů na takzvanou prevenci stovky milionů, oblíbenou mantrou je například podpora sportu, ale to rozhodně není prevence patologického hráčství," uvedl pro Echo24.cz Trantina s tím, že nově je třeba se zaměřit na dynamicky se rozvíjející oblast sociálních sítí. Snahu o novelizace zákona právě v souvislosti s online hraním potvrdil i národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil.

Čtěte podrobněji: Cenzura internetu, nebo peníze pro stát? Komu pomůže zákon o hazardu

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články