Důmyslná skrýš velitelů IS: před bombami se ukryli do přehrady
Úkryt islamistů ve vodní elektrárně
Islámský stát zřejmě našel nové útočiště před leteckým bombardováním ze strany americké armády. Podle deníku Wall Street Journal se vrcholní představitelé této organizace společně s několika důležitými zajatci ukrývají uvnitř přehrady Tabqa v Sýrii. Spoléhají se přitom na fakt, že zničení této stavby by mohlo vést k rozsáhlým záplavám a výpadkům elektřiny v oblasti.
Přehrada Tabqa vystavěná na řece Eufrat leží jen dvacet pět kilometrů od Rakky, centra Islámského státu v Sýrii. Se svou šedesátimetrovou hrází a délkou čtyři a půl kilometru je vůbec největším vodním dílem v zemi. Teroristé ji při vojenské akci obsadili už v roce 2013. Od té doby zřejmě slouží nejen jako místo, kde jsou zadržováni důležití rukojmí islamistů, ale rovněž pro bezpečný pobyt některých velitelů.
#YPG #SAA #FSA #RuAF #IS chiefs r hiding in #Syria|n #Tabqa Dam where US/Russia can't bomb: https://t.co/DHBOvOWrVy pic.twitter.com/y3CPQpGyk4
— 我是小小庫爾德人 (@JPY_Kurdish) 22. Leden 2016
O důležitosti tohoto vodního díla pro blízkovýchodní ekonomiku svědčí i slova profesora Ariela Ahrama z univerzity Virginia Tech. Ten prohlásil, že zničení přehrady by mohlo způsobit kompletní výpadek elektřiny v zemi. „Byla by to ekologická katastrofa pro Irák a humanitární katastrofa pro Sýrii,“ tvrdí akademik pro WSJ.
Spojené státy údajně právě kvůli tomuto faktu považují zmiňované místo za ideální základnu Islámského státu. Obávají se navíc, že v případě nepříznivého vývoje válečných operací by se mohli radikálové uchýlit k tomu, že by celou stavbu vyhodili do povětří sami.
„Samozřejmě, že se bojíte. Oni nejsou zrovna ten typ lidí, po kterých byste chtěli, aby kontrolovali důležité uzly v regionu,“ tvrdí expert na blízkovýchodní vodní díla Aaron Wolf z oregonské univerzity.
Američané ovšem i přes svá podezření prozatím nemají prostředky k tomu, aby teroristy ze zmiňované stavby vypudili. Kvůli nemožnosti leteckých útoků by se totiž museli uchýlit k pozemním operacím. Pro ty ale prozatím v oblasti nemají dost vojenských sil.
Tabqa přitom není prvním vodním dílem, které si islamisté vybrali ke svému pobytu. Už dříve za podobným cílem využívali přehradu u Mosulu. Z té byli ale nakonec po společné operaci iráckých a kurdských vojsk za podpory americké armády vyhnáni roku 2014.