USA vyslaly do Iráku na pomoc jezídům 130 vojáků
Spojené státy vyslaly do iráckého Kurdistánu okolo 130 vojáků, kteří mají místním lidem pomoci proti hrozbě radikálů z Islámského státu (IS). Oznámil to v úterý americký ministr obrany Chuck Hagel, podle něhož již do oblasti města Irbíl dorazili.
Američané v tomto regionu již od pátku podnikají letecké údery proti extremistům, kteří hrozí povražděním desetitisíců vyznavačů jezídské víry ukrytých v horách.
V Iráku tak v současnosti působí okolo tisícovky amerických vojáků.
Podle nejmenovaného představitele Pentagonu mají nově dorazivší vojáci především dohlížet na organizaci humanitární pomoci, kterou vyčerpaným jezídům shazují letadla USA, Británie a Francie, a poskytovat další nutnou pomoc, uvedla agentura Reuters.
Do bezpečí Kurdistánu se dostalo již okolo 35 tisíc uprchlíků. V horách jich je ale stále uvězněno okolo 10 až 20 000.
VIDEO: Humanitární pomoc jezídům na syrských hranicích
Washington již v minulých měsících poslal do země několik stovek vojáků za účelem ochrany Američanů v oblasti. V Iráku tak v současnosti působí okolo tisícovky amerických vojáků. Spojené státy o víkendu oznámily, že kvůli vyhrocené situaci přemístily část personálu z velvyslanectví v Bagdádu a konzulátu v Irbílu do Basry.
Následující video ukazuje jedny z prvních útoků USA na irácké cíle, dále shazovaní humanitární pomoci jezídům:
Napětí v zemi roste nejen kvůli pokračující ofenzivě IS, ale i v souvislosti s pondělním jmenováním Hajdara Abádího premiérem. Dosavadní předseda vlády Núrí Málikí tento krok označil za neústavní, čímž prohloubil politickou krizi v zemi.
Nedaleko Abádího domu se v úterý večer podle místních policejních zdrojů odpálil sebevražedný atentátník. O mrtvých či raněných po útoku nebyly podle agentury Reuters žádné zprávy a premiérův úřad jej nekomentoval.
Čtěte také: Část jezídů unikla z obklíčené hory. I tak jich 20 000 zůstává v pasti