Rusko věří, že spasilo svět. Jiný pohled odmítá
Osvobození? Okupace?
Rusko je prý přesvědčené o tom, že spasilo svět. Režim Vladimira Putina i ruská společnost odmítají odlišné pohledy na události druhé světové války a nechtějí o tom podle odborníků ani diskutovat. Výstavu, která se o to pokouší, tamní vládní média označila za západní propagandu. Kromě Ruska probíhá i v evropských městech, v Česku by se měla objevit v květnu.
„Rusové se považují za spasitele světa, Evropy, osvoboditele od fašismu. Dívají se na to jako na nezpochybnitelný mýtus, legendu, od které odvozují svou identitu. Odmítají například pojetí baltských států, které konec války vnímají jako začátek nového boje,“ uvedl deníku ECHO24.cz spoluorganizátor projektu Štěpán Černoušek ze sdružení Gulag.cz.
Výstava s názvem Různé války porovnává vnímání druhé světové války tak, jak ji líčí učebnice dějepisu šesti zemí Evropy – kromě Ruska také Česka, Německa, Litvy, Itálie a Polska. Pořadatelé z organizací sdružených v rámci Evropsko-ruského fóra občanské společnosti ji vyhotovili ve dvou verzích – anglické, kterou lze aktuálně navštívit v Berlíně, a ruské, jejíž uvedení v Moskvě ke konci března vyvolalo poprask.
Po zahájení výstavy v moskevském centru sdružení Memorial, které monitoruje politické represe totalitního režimu Sovětského svazu, státní televize Rossija 24 odvysílala reportáž obviňující podle serveru Gulag.cz organizátory ze šíření západní propagandy a přepisování historie.
„Moderátor hned v úvodu citoval z anotace výstavy, která mluví o různých interpretacích války. Už jen použitím slova interpretace se podle něho zpochybňuje velké vítězství Sovětského svazu. V reportáži se mluví o evropské a americké propagandě. Obsahuje záběry z prapodivné schůzky, Memorial spojuje se zahraničními agenty, nesmyslně hovoří o financování organizace,“ komentoval dále Černoušek.
Sdružení Memorial, které bylo ze strany režimu Vladimira Putina terčem útoků již dříve, se proti reportáži televizního kanálu ohradilo. Informovala o tom podle serveru řada ruských médií. Televizní reportáž v archivu stanice již nelze dohledat, televize ji prý odstranila.
Česko neřeší odsun sudetských Němců
České učebnice analyzovala Tereza Vávrová, ředitelka hnutí Antikomplex, podle které lze vysledovat hned několik linií pojetí dějin. „Narace v západních zemích je orientována především na oběti. Učebnice zemí střední Evropy mají spíše narativ okupace, kdy ztrácí vlastní stát. Narativ východní, hlavně ruský, představuje vítězství války – my osvobozujeme Evropu od nacismu,“ komentovala deníku ECHO24.cz Tereza Vávrová.
Německé a vesměs i středoevropské učebnice vedou podle Vávrové především k uvědomění. „Říkají, stala se katastrofa, byly porušeny demokratické hodnoty a nesmí se to opakovat. Podobně uvažují i polské, české a překvapivě i italské, i když je tu stále podtext ‚o nás bez nás‘. Dochází v nich k většímu ukazování na viníka, který je mimo nás,“ řekla dále Vávrová.
Ukázka z výstavy Různé války:
České příručky pro žáky základních škol navíc podle organizace zabývající se českými novodobými dějinami zdůrazňují hrdinský příběh parašutistů Jozefa Gabčíka a Jana Kubiše, kteří v roce 1942 zlikvidovali zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Naopak kritická reflexe odsunu sudetských Němců po válce prý chybí.
„Pozitivně mě překvapilo, jak se polské učebnice vyrovnávají s minulostí, jak popisují pogromy a antisemitismus. Pro polskou společnosti to jsou nepříjemné události, přesto je zde kritická reflexe už na úrovni učebnic. U nás to, třeba v případě odsunu Němců, tolik není,“ dodala. Specifické obrazy z učebnic podle Veverkové formují základní vnímání dějin – viníků, či naopak hrdinů a jsou zdrojem stereotypů spojených s jednotlivými národy.
Výstava by se do Česka mohla dostat v květnu. Na krátkou dobu se v tuzemsku objevila již loni v prosinci v rámci mezinárodní konference Historie versus propaganda, kterou pořádal Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR).
Čtěte také: ‚Zahraniční agenti‘ pomohli v Moskvě vydat knihu o srpnu 1968
Umělci kritizovali Zemana, Ovčáček mluví o Antichartě. Ozval se i Babiš
Jak to, že ruský soud přijal žalobu na odvolání Putina?