Kvůli chatrnému zdraví chce japonský císař abdikovat. Ale zakazuje mu to ústava

ABDIKACE CÍSAŘE

Kvůli chatrnému zdraví chce japonský císař abdikovat. Ale zakazuje mu to ústavaNOVÉ
Japonský císař Akihito s manželkou. Foto: Foto: Wikimedia Commons/Nathanael T. Miller.
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Japonský císař Akihito přiznal přibývající zdravotní potíže. V předtočeném projevu k národu sdělil, že má obavy, zda bude vzhledem ke svému věku schopen dostát plně svým povinnostem. Jeho vystoupení bylo předem ohlášeno a spekulovalo se, že dvaaosmdesátiletý císař hodlá aspoň část povinností předat korunnímu princi Naruhitovi. Jak uvedla stanice BBC, abdikaci císař oznámit nemůže, protože podle ústavy nesmí zasahovat do politického dění. Premiér Šanzó Abe v reakci řekl, že bere monarchova slova vážně.

„Znepokojují mne potíže spojené s naplněním mých funkcí coby symbolu státu,“ sdělil císař. Podle sdělovacích prostředků tak nepřímo navrhl změnu zákona, protože ten dosavadní ho nutí zůstat císařem až do konce života. Předseda vlády Abe v reakci na císařovo vystoupení podle agentury AP uvedl, že to, co Akihito řekl, bere vážně. „Myslím, že musíme pečlivě promyslet, co můžeme učinit, abychom vyšli vstříc jeho obavám s ohledem na jeho věk a nynější břímě oficiálních povinností,“ poznamenal.

Akihito je nejstarším synem kontroverzního válečného císaře Hirohita a hlavou Japonska je 27 let. Jako první z japonských panovníků není považován za živého boha, poddaní ho však mají ve stejné úctě jako jeho předky. Je také prvním japonským panovníkem, který vykonává oficiální zahraniční cesty. V létě 2002 zavítal spolu se svou chotí, císařovnou Mičiko, i do Prahy, kde se setkal s tehdejším českým prezidentem Václavem Havlem.

Washington Post připomíná, že má Akihito rakovinu prostaty a problémy se srdcem. „I když se skutečně naplno snaží, nemůže popřít, že se jeho tělo zhoršuje,“ řekl Kumo. Císař tak nemůže vykonávat všechny své oficiální povinnosti. Aby japonský císař odstoupil z funkce, bylo relativně běžné do roku 1817. Tehdy rezignoval Kokaku – jako poslední v historii země.

Složitá abdikace

Později byly pravomoci císaře zredukovány především na roli státního symbolu. Nemá pravomoci související s vládou, což také znamená, že nemůže ani vzdáleně hovořit o politice. A to může být problém. Nejen, že neexistuje možnost abdikovat, ale případné vyjádření přání rezignovat by bylo řečí politickou – tedy pro císaře protizákonnou.

Profesor politiky Takeshi Hara, který napsal několik knih o císařském systému, situaci okomentoval takto: „Císař bude prostě jen vyjadřovat své pocity. Bude nejednoznačný, nejasný.“ Podle průzkumu by přitom až 90 % veřejnosti schválilo vládě vytvoření systému, který by dovoloval císaři abdikovat.

V uplynulých letech budily obavy Japonců císařovy nemoci – v roce 2003 se léčil s rakovinou prostaty, o pět let později ho sužovaly problémy spojené s nadměrným stresem, včetně nepravidelného tepu a krvácení do žaludku. V roce 2012 císař Akihito prodělal operaci srdce.

V kritických stopách svého otce, vůči starobylým institucím a militaristické minulosti země vycházejícího slunce, jde i jeho syn, dědic trůnu Naruhito. Opakovaně vyzývá k reformě, aby císařská dynastie šla s dobou a odpovídala 21. století. Jde o věc, jež leží na srdci především jeho ženě, která velice trpí tvrdostí etikety.

Čtěte také: Japonský císař Akihito se chystá abdikovat

Šok se nekoná. Císař Akihito neodstoupí, jen ‚předá trůn‘

Sdílet:

Hlavní zprávy

Spiknutí neinformovaných

KOMENTÁŘ

Minule jsem tu psal o nešťastném zvyku českých politiků zaujímat vyhrocená stanoviska ke světovému dění – čím odlehlejší, tím lépe. Spekulace zní, že politici ...

00:07

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články