Svědectví Češek ze syrského Kobani
Symbol odporu proti islamistům
Obyvatelé severosyrského města Kobani, které se po osvobození nachází v troskách, do Evropy nechtějí. Ti, kteří se do něj vrátili, plánují město vybudovat znovu. Stalo se totiž symbolem odporu proti islamistům. České novinářky Lenka Klicperová a Markéta Kutilová na severu Sýrie strávily téměř dva týdny. Jejich cílem bylo zdokumentovat tamní boj proti Islámskému státu i život místních obyvatel.
„Kobani se stalo symbolem boje proti islamistům. Přestože je město v troskách, vrací se do něj lidé a chtějí ho znovu vybudovat. Vidět to velké odhodlání a i to, jak si děti hrají v ruinách nebo se v nich věší prádlo, bylo opravdu silným zážitkem. Ti lidé ztratili úplně všechno, přesto vás s úsměvem pozvou na čaj,“ řekla deníku ECHO24.cz novinářka Lenka Klicperová, šéfredaktorka měsíčníku o cestování Lidé a Země, po svém návratu ze Sýrie.
Tady jedno foto za všechny ze syrského Kobání zničeného z 80% válkou s IS. pic.twitter.com/9IU6DbKWr9
— Lenka Klicperová (@LenkaKlicperov)
5. Září 2015
„Samozřejmě, že si uvědomují, že teroristé z Islámského státu mohou do města kdykoli vtrhnout znovu, ta hrozba je tu neustále,“ komentovala dále cestu Klicperová s tím, že velký útok ze strany islamistů zažilo převážně kurdské město naposledy v červnu.
Tehdy islamisté v Kobani a přilehlých vesnicích podle západních médiích povraždili téměř 150 civilistů. „Podle informací přímo z Kobani bylo zabito ale až 300 lidí. Kurdské milice YPG s pomocí náletů koaličních partnerů nakonec islamisty z oblasti vytlačily,“ dodala novinářka.
Mladi z YPG musi odmalicka vedet, kam patri...
Posted by Lenka Klicperova on 3. září 2015
Spolu s kolegyní, novinářkou a humanitární pracovnicí, Markétou Kutilovou strávila v Sýrii 12 dní, z toho přímo ve strategickém městě Kobani deset. „Do Kobani jsme se dostaly přes čerstvě osvobozená území na severu Sýrie. Jednodušší by bylo jít přes Turecko, vhledem k tomu, že za sebou máme obě určitou novinářskou práci, bylo by to pro nás komplikované,“ uvedla dále Klicperová.
Z 150 tisíc původních obyvatel se do města vrátilo podle novinářky zhruba 30 tisíc lidí. Ostatní zůstávají v uprchlických táborech v Turecku, odkud často míří dále do Evropy. „Už týden jsme v Kobani. Přesně tam, odkud utíkala rodina malého chlapce, který se utopil ve Středozemním moři na cestě do Evropy. Tak se můžete podívat, odkud Syřané prchají…,“ upozornila kolegyně Markéta Kutilová na Facebooku na utonulého malého chlapce, jehož fotografii minulý týden přinesly titulní strany zahraničních médií.
Více zde: Uprchlík pohřbil své utonulé děti
„Pořád nechápete, proč lidé utíkají ze Sýrie? Mají strach z Islámského státu, z domů zbyla hromada trosek, IS povraždil jejich rodiny, jejich děti nemohou studovat, protože školy a univerzity nefungují, města a vesnice jsou zaminovaná – jsou zde stovky obětí min, nefungují dodávky vody a elektřiny, jídlo podražilo a hlavně nemají moc nadějí, že se to zlepší…,“ popsala situaci v zemi Kutilová.
Kromě města obě ženy navštívily i přilehlé hory nebo frontové linie kurdských milicí YPG. Klicperová dokonce v ženském táboře kurdských bojovnic, jen kilometr od stanoviště Islámského státu, strávila noc. „Nacházejí se v otřesných podmínkách bez jakékoli hygieny a pod neustálou hrozbou útoku islamistů, přesto dokáží vtipkovat jako by se nic nedělo,“ dodala Klicperová.
Čtěte také: Cesta syrského IT inženýra: Sýrie, Vyšní Lhoty a teď Německo
Turecká zrada. Zraněné Kurdy vydali islamistům
Turecko chystá invazi do Sýrie. Proti Kurdům, ne islamistům