Západní IT firmy přistupují na požadavky Rusů a předávají jim kódy

Kybernetická bezpečnost

Západní IT firmy přistupují na požadavky Rusů a předávají jim kódyNOVÉ
Ilustrační foto Foto:

FOTO: Shutterstock

1
Svět
Echo24
Sdílet:

Některé západní technologické firmy, jako IBM nebo Cisco, začaly přistupovat na ruské požadavky v oblasti informačních technologií. Rusům jde o to, aby produkty těchto firem neobsahovaly „zadní vrátka“, která by umožňovala jejich využití případným útočníkem. Kritici však varují, že Rusům jde o získání informací, které by pak mohly být využity při kybernetickém útoku. Zprávu přinesla agentura Reuters.

Rusům jde zejména o kontrolu zdrojových kódů pro firewally, antivirové programy a software, který umožňuje šifrování. Pokud chtějí západní společnosti prodávat své produkty na ruském trhu, tak musí touto „bezpečností prověrkou“ projít. Tlak na kontrolu produktů vzrostl po roce 2014, kdy se vyhrotily vztahy kvůli ruskému zapojení do bojů na Ukrajině a anexi Krymu.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Přestože je požadavek na kontrolu produktů oprávněný (podobné požadavky mají i Američané nebo Číňané, Američanům jde zejména o kontrolu softwaru, který bude využívat vláda), tak bezpečností experti se obávají, že Rusům jde o nalezení slabých míst v softwaru. Nelze však vyloučit, že o to jde i ostatním zemím, které mají požadavky jako Ruská federace. Experti, které agentura Reuters oslovila, také nemohli dát jediný příklad, kdy by se Rusům povedlo bezpečnostními prověrkami získat nějaké důležité informace z IT oblasti.

Ne všechny společnosti však hodlají přistoupit na ruské požadavky. Například Symantec odmítl požadavkům vyjít vstříc. Symantecu vadí, že jedna z firem, která software testuje, je v možném spojení s ruskou vládou. Americké úřady již technologické firmy varovaly, ale pokud společnosti neporušují sankce, které byly na Rusko uvaleny, nemohou s tím nic víc dělat. Společnosti se také brání tím, že povolují kontrolu softwaru pouze v zabezpečených zařízeních, kde prý nehrozí zkopírování nebo změna kódu.

Požadavky na společnosti specifikuje ruská tajná služba FSB, která je také hlavním regulátorem prodeje sofistikovaného softwaru v Rusku. Američané ji však podezírají ze spoluúčasti na útocích na předvolební kampaň Hillary Clintonové, a z hackerských útoků na emailové účty 500 milionů lidí, kteří používají Yahoo.

Kontrolu softwaru zabezpečuje také Federální služba pro kontrolu technologií a exportu, která je rovněž pověřena bojem s kybernetickými hrozbami.

Čtěte také: Putin: Rusko nikdy neútočilo hackery, ve zbrojení jen reaguje na USA

Masivní hackerský útok: na web unikly Macronovy e-maily

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články