Sjednocené Irsko? Summit EU bude jednat i jeho případném členství

Summit EU

Sjednocené Irsko? Summit EU bude jednat i jeho případném členstvíNOVÉ
Ilustrační foto Foto:

Foto: Shutterstock

1
Svět
Echo24
Sdílet:

Prezidenti a premiéři sedmadvaceti členských zemí Evropské unie budou na sobotním mimořádném summitu věnovaném tématu brexitu jednat rovněž o možnosti automatického přijetí Severního Irska do unie, pokud by po se po vystoupení Británie spojilo s Irskou republikou. S odvoláním na diplomatické zdroje o tom dnes informovaly deník Financial Times a agentura AFP.

Sobotní mimořádný summit EU by měl především potvrdit pozici evropské sedmadvacítky při jednáních o odchodu Británie ze společenství. Závěry summitu by měly vyjádřit obavy z roztříštění Spojeného království, zároveň by měl ale mohly obsahovat zmínku o možnosti, že členem EU bude „sjednocené Irsko“.

Severní Irsko, které je stejně jako Anglie, Wales a Skotsko součástí Spojeného království, by se po brexitu v případě spojení s Irskou republikou mohlo stát součástí EU stejně jako v roce 1990 území někdejší Německé demokratické republiky, které se stalo automaticky součástí EU po připojení východoněmeckých zemí k tehdejšímu západnímu Německu.

Referendum, v němž by se obyvatelé Severního Irska mohli vyslovit pro sjednocení s Irskou republikou, je možné vypsat na základě Velkopáteční mírové dohody z roku 1998, která ukončila tři desítky let sektářského násilí, jež si vyžádalo přes 3000 obětí.

Lidové hlasování lze vypsat v případě, že existuje domněnka, že by se pro sjednocení s Irskem vyjádřila většina obyvatel Severního Irska. V loňském referendu o setrvání Spojeného království v EU se většina obyvatel Irska – stejně jako Skotové a na rozdíl od Velšanů či Angličanů – vyslovila proti brexitu. Severoirská separatistická strana Sinn Féin to označila za důvod pro vypsání hlasování o sjednocení Irska.

Jednání o možnosti sjednocení Irska podle listu Financial Times posílí obavy, že by se kvůli brexitu mohlo Spojené království rozpadnout. Nové referendum o nezávislosti už iniciovala i skotská první ministryně Nicola Sturgeonová. Složitá budou nadcházející jednání evropské sedmadvacítky a Británie také kvůli otázce budoucího postavení Gibraltaru, na který si činí nárok Španělsko.

Zmínku o možném „sjednoceném Irsku“ chce do závěrečné dohody o brexitu prosadit především současný irský premiér Enda Kenny. Irsko je ze sedmadvaceti unijních zemí nejvíce vystaveno negativním následkům odchodu Británie z EU. Dublin se snaží zabránit hlavně tomu, aby mezi Irskem a Severním Irskem vznikla přísně střežená hranice. Stěžejní je pro něj také ochrana důležitých obchodních styků s Británií.

Přesto se zřejmě Velká Británie o svou celistvost bát nemusí. Nedávný průzkum ukázal, že 62% obyvatel Severního Irska by v případném referendu hlasovalo o setrvání ve Velké Británii. Pouze 22% obyvatelstva by podpořilo sjednocení Irska.

Čtěte také: EU se v otázce brexitu šikuje proti nám, řekla Mayová

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články