Nejlepším filmem je Birdman. Oscara má i jeho režisér Iňárritu

FILMOVÉ CENY

Nejlepším filmem je Birdman. Oscara má i jeho režisér IňárrituAKTUALIZUJEME
Režisér snímku Birdman Alejandro González Iňárritu Foto: FOTO: ČTK/AP/Jordan Strauss
1
Panorama
Sdílet:

Nejlepším filmem letošního udílení Oscarů se stala černá komedie Birdman, která vypráví příběh herce, jenž se po úspěšné roli filmového hrdiny pokouší prosadit v divadle. Režisér snímku Alejandro González Iňárritu si rovněž odnesl zlatou sošku pro nejlepšího režiséra. Film, který byl nominován v devíti kategoriích, získal celkem čtyři ocenění – ještě za kameru a původní scénář.

Oscara za nejlepší ženský herecký výkon dostala Julianne Mooreová za film Still Alice, kde ztvárnila učitelku s Alzheimerovou chorobou. Nejlepším hercem se stal Eddie Redmayne, který ve filmu Teorie všeho hrál tělesně postiženého slavného vědce Stephena Hawkinga.

„Možná začnou pro Akademii příští rok platit nějaká imigrační pravidla – dva Mexičané za sebou, to je podezřelé,“ vtipkoval při přebírání ceny Mexičan Iňárritu. Loni získal Oscara pro nejlepšího režiséra jeho krajan Alfonso Cuarón za film Gravitace.

„Četla jsem článek, že vyhrát Oscara může vést k tomu, že žijete o pět let déle. Pokud je to pravda, tak bych ráda poděkovala Akademii, protože můj manžel je mladší než já,“ děkovala se slzami v očích Mooreová, která si odnesla svou vůbec první zlatou sošku. „Tento Oscar patří všem lidem na světě, kteří bojují s ALS,“ prohlásil při přebírání ceny Redmayne s odkazem na amyotrofickou laterální sklerózou, kterou Hawking trpí.

Již 87. ročník předávání prestižních filmových cen Oscar probíhal v neděli večer místního času (v noci na dnešek SEČ) v divadle Dolby Theatre v Los Angeles. Sošku pro nejlepšího herce ve vedlejší roli si odnesl Jonathan Kimble Simmons za ztvárnění bezohledného učitele hudby ve filmu Whiplash. Šedesátiletý Simmons byl nominovaný na Oscara vůbec poprvé.

Čtěte také: Souboj bělochů, angličtina netřeba. Co nevíte o Oscarech

Prestižní ocenění rovněž poprvé získala i Patricia Arquetteová za roli matky hlavního hrdiny ve filmu Chlapectví. Jinak ale film režiséra Richarda Linklatera, který natáčel 12 let se stejnými herci, vyšel z udílení cen naprázdno.

Arquetteová ve své děkovné řeči vzdala hold „všem ženám, které porodily a platí daně“. „Bojovali jsme za rovná práva pro každého. Nyní je načase, aby existovala i rovnost ve výši platů,“ dodala a vysloužila si obrovský potlesk publika, zejména své herecké kolegyně Meryl Streepové.

Nejlepším neanglicky mluveným filmem se stal polský snímek Ida. Černobílý film popisuje život v Polsku za druhé světové války a po ní. Polsko tak získalo vůbec prvního Oscara v historii v této kategorii. Polský film byl přitom nominován na toto prestižní ocenění od roku 1963 již desetkrát. Režisér Pawel Pawlikowski byl ze zisku ceny nadšený a v zákulisí novinářům řekl: „Je to vzrušující, fantastické. Doufám, že to povzbudí svět, aby se znovu začal dívat na polské filmy, a že to polské filmaře přiměje zariskovat.“

Cenu v kategorii celovečerní dokument získal snímek CitizenFour Laury Poitrasové o bývalém zaměstnanci amerických tajných služeb Edwardu Snowdenovi, který upozornil na plošné sledování komunikace, jež tyto služby provádějí.

Čtyřhodinový ceremoniál moderoval herec Neil Patrick Harris známý z oblíbeného televizního sitcomu Jak jsem poznal vaši matku. Každý z 20 letošních nominovaných v hereckých kategoriích je běloch, což je teprve potřetí od roku 1998 – naposledy se to stalo v roce 2011. Právě narážkou na tento fakt zahájil Harris své úvodní vystoupení. „Dnes tu oslavujeme ty nejlepší a nejbělejší hvězdy Hollywoodu, tedy pardon ty nejskvělejší,“ uvedl.

Během ceremoniálu vystoupila například zpěvačka Lady Gaga u příležitosti pocty pro muzikálový film Za zvuků hudby, který vznikl přesně před padesáti lety.

Komedie Grandhotel Budapešť byla nominována v devíti kategoriích a získala čtyři ceny – za nejlepší kostýmy, masky, hudbu a za výpravu a dekoraci. Cenu za vizuální efekty sci-fi snímek Interstellar. Nejlepším animovaným filmem se stala Velká šestka.

Filmy a tvůrci, kteří získali cenu americké Akademie filmových umění a věd (Oscara) za rok 2014:

  • Nejlepší film: Birdman – producenti Alejandro González Iňárritu, John Lesher a James Skotchdopole, režie Alejandro González Iňárritu
  • Režie: Alejandro Gonzáles Iňárritu – Birdman
  • Herec v hlavní roli: Eddie Redmayne – Teorie všeho
  • Herečka v hlavní roli: Julianne Mooreová – Still Alice (Stále ještě Alice)
  • Herec ve vedlejší roli: Jonathan Kimble Simmons – Whiplash
  • Herečka ve vedlejší roli: Patricia Arquetteová – Chlapectví
  • Neanglicky mluvený film: Ida – Polsko, režie Pawel Pawlikowski
  • Nejlepší animovaný film: Velká šestka – režie Don Hall a Chris Williams
  • Kamera: Emmanuel Lubezki – Birdman
  • Původní scénář: Alejandro Gonzáles Iňárritu, Nicolás Giacobone, Alexander Dinelaris a Armando Bo – Birdman
  • Scénář podle předlohy: Graham Moore – Kód Enigmy
  • Hudba: Alexandre Desplat – Grandhotel Budapešť
  • Nejlepší píseň: Glory – hudba a text John Stephens a Lonnie Lynn; film Selma
  • Výprava a dekorace: Adam Stockhausen a Anna Pinnocková – Grandhotel Budapešť
  • Kostýmy: Milena Canonerová – Grandhotel Budapešť
  • Masky: Frances Hannonová a Mark Coulier – Grandhotel Budapešť
  • Střih: Tom Cross – Whiplash
  • Zvuk: Craig Mann, Ben Wilkins a Thomas Curley – Whiplash
  • Zvukové efekty: Alan Robert Murray a Bub Asman – Americký sniper
  • Vizuální efekty: Paul Franklin, Andrew Lockley, Ian Hunter a Scott Fisher – Interstellar
  • Celovečerní dokument: Citizenfour – režie Laura Poitrasová
  • Krátkometrážní dokument: Crisis Hotline: Veterans Press 1 (Krizová linka: Veteráni, stiskněte jedničku) – režie Ellen Goosenbergová Kentová
  • Krátkometrážní animovaný film: Feast (Hostina) – režie Patrick Osborne
  • Krátkometrážní hraný film: Telefonát – režie Mat Kirkby

Čtěte také: Zasloužili by si Oscara, ale mají smůlu

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Spiknutí neinformovaných

KOMENTÁŘ

Minule jsem tu psal o nešťastném zvyku českých politiků zaujímat vyhrocená stanoviska ke světovému dění – čím odlehlejší, tím lépe. Spekulace zní, že politici ...

00:07

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz