Video s chlorovým útokem na syrské děti rozplakalo Radu bezpečnosti OSN

Válečná tragédie

Video s chlorovým útokem na syrské děti rozplakalo Radu bezpečnosti OSNNOVÉ
Ošetřené děti, které útok chlorem přežily Foto: Repro: Youtube/Bismillah Al Akbar
2
Svět
Echo24
Sdílet:

Členy Rady bezpečnosti OSN rozplakalo tragické video zachycující následky chlorového útoku v syrském Sarminu v polovině března. Na záznamu je vidět, jak se doktoři snaží marně zachránit tři děti zasažené touto nebezpečnou látkou.

Všem třem dětem na hrůzném videu je do čtyř let. Přítomní lékaři se ze všech sil snaží děti udržet při životě, ale jejich snaha je marná a po chvíli s resuscitací přestávají. Tyto tři malé děti se spolu se svými rodiči a babičkou udusily po útoku chlorem 16. března, který údajně provedl režim prezidenta Bašára Asada. 

„Byla to velmi nezvyklá schůzka plná emocí,“ uvedla podle agentury Reuters americká velvyslankyně při OSN Samantha Powerová. „Pokud v té místnosti zbylo jedno suché oko, já ho neviděla.“

Syrská vláda odpovědnost za útok v Sarminu v provincii Idlib popírá. Stejně tak jako i další případy, kdy se spekuluje, že režim prezidenta Asada použil nepovolené toxické plyny. Jejich použití v boji je považováno za válečný zločin. Dle svědků ale vše nasvědčuje tomu, že za útokem stojí syrská vláda. 

Čtěte také: Syrskou školu podporovanou Čechy zasáhl výbuch. Zabil 5 dětí

„Někteří z nich plakali,“ komentoval pro BBC situaci v sále zasedání OSN prezident Syrsko-americké lékařské společnosti Zaher Sahloul. „Očividně byli pohnuti tím, co viděli a slyšeli ve videu. Mnoho z nich mluvilo netypicky pro jejich diplomatický jazyk a útok odsoudili, prohlásili za pobuřující a volali po potrestání viníků.“

Na místech útoků byly totiž často nejprve spatřeny vládní helikoptéry, které látky na domnělá sídla radikálních islamistů shazují. Ti v oblasti nedisponují takovou technikou, zatímco např. v Iráku sami džihádisté z Islámského státu chlor v boji údajně už také použili.

Syrská vláda už byla označena za strůjce útoku v Sarminu i několika podobných Spojenými státy i dalšími členy Rady bezpečnosti. Na stranu režimu Bašára Asada se ale staví Rusko, které tvrdí, že neexistuje dostatek důkazů pro jednoznačné vinění Damašku.

Čtěte také: Islámský stát rozsévá podél cest bomby s chlorem

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články