Syrskou školu podporovanou Čechy zasáhl výbuch. Zabil 5 dětí
Násilí v Sýrii
Ve škole Saad Al-Anasari ve východní části syrského Aleppa v neděli kolem půl dvanácté právě probíhala poslední hodina vyučování. Několik dětí zrovna pobíhalo po školním dvoře, když budovu v těsném sousedství zasáhla střela. Silný výbuch zanechal podle několika důvěryhodných zdrojů nejméně devět mrtvých, z toho pět dětí, uvedl Člověk v tísni.
Právě tuto školu, která čítá 431 žáků a 47 učitelů, podporuje Člověk v tísni už půl roku. Dodává sem školní pomůcky, platí mzdy učitelům a školí je, jak pracovat s dětmi dlouhodobě vystavenými traumatu války.
Nejedná se zdaleka o první útok na školu v syrském Aleppu. V prosinci 2014 střelba zasáhla školu Alarmuk ve čtvrti Bustan Al-Kasr, naštěstí však bylo volno a ve škole nebyli žádní žáci. V pondělí ostřelování zasáhlo dlouho opuštěnou školu v oblasti Salah Aldin.
Aleppo, někdejší hospodářská metropole Sýrie, které válka rozdělila na východní část ovládanou opozicí a západní čtvrtě kontrolované vládními silami, v posledních týdnech zažívá eskalaci bojů. Syrská armáda usiluje o obklíčení čtvrtí ovládaných rebely a odříznutí jejich zásobování, opozice naopak útočí na vládní pozice.
Čtěte také: Šabatová chce uprchlíkům prominout i padělaný pas, vnitro je proti
„Situace ve městě se v poslední době opět zhoršuje a výsledkem jsou desítky mrtvých lidí každý den,“ říká vedoucí mise Člověka v tísni v Sýrii Tomáš Kocian s tím, že jen v sobotu ve městě podle důvěryhodných zdrojů zemřelo v důsledku bojů nejméně 30 lidí.
Dodává, že podle OSN existuje šest vážných porušení práv dětí ve válečných konfliktech a v neděli byla porušena hned dvě z nich – zabíjení a mrzačení dětí a útoky na školy a nemocnice. Porušeny byly zároveň i Ženevské úmluvy a dodatkové protokoly I. a II., které upravují podmínky a pravidla na ochranu obětí války během ozbrojených konfliktů.
Čtěte také: Islámský stát hledá zaměstnance: učitele, dozorce i trenéry
Konflikt v Sýrii odstartoval na začátku roku 2011 v rámci Arabského jara. Narozdíl od jiných států v regionu však syrský prezident Bašár Asad původně pokojné demonstrace proti vládě tvrdě potlačil, a protesty přerostly v ozbrojené povstání a posléze i občanskou válku. K lednu 2015 si povstání v Sýrii vyžádalo již více než 220 000 mrtvých, z nichž téměř třetinu činí civilisté. Počet Syřanů, kteří museli opustit své domovy, vzrostl na 6,5 milionu.
Situace se dramaticky zhoršila také kvůli ofenzivě radikálů z Islámského státu (IS), kteří ovládají kromě značných území Iráku i třetinu Sýrie a snaží se na dobytých územích ustanovit vlastní stát, islamistický kalifát. Česká humanitární organizace Člověk v Tísni pomáhá v zemi od roku 2012. Poskytuje zde finanční, zdravotnickou, potravinovou i materiální pomoc a podílí se i na dalších aktivitách, jako například na podpoře vzdělání nebo výstavbě infrastruktury.