Daň pro běžkaře. Na Šumavě mají platit 20 korun denně
Vybírání peněz za běžkování
Šumavské obce mají v plánu od příští zimy začít od běžkařů vybírat peníze. Pokud by totiž přišly o hlavního sponzora, neměly by peníze na udržování tratí. Za den lyžování by běžkaři zaplatili 20 korun, informuje server iDNES.cz.
Obce na Šumavě se nyní připravují na to, že by přišly o svého generální sponzora Českou spořitelnu. V takovém případě by neměly dostatek finančních prostředků na rolby, které protahují tratě. Náklady na úpravu ročně dosahují zhruba 2,5 milionu korun, z toho právě Česká spořitelna hradí polovinu.
Obce tedy chtějí, aby se na údržbě tratí podíleli sami běžkaři. Podle serveru iDNES.cz už vznikají první myšlenky, jak by mohl systém fungovat a kolik by lidé platili. Celou situaci by mohla vyřešit dvacetikoruna za den lyžování.
„Tři sta tisíc korun ročně na úpravu stop je částka, kterou v rozpočtu navíc nemáme, abychom to nemuseli řešit. Vypočítal jsem, že kdyby běžkaři platili 20 korun za den, bylo by vše vyřešené,“ komentuje pro iDNES.cz starosta Kvildy Václav Vostradovský.
Na nákladech na úpravu 600 kilometrů běžeckých tras se odmítají podílet i podnikatelé, kteří ze zimní sezóny profitují, píše iDNES.cz. Podle serveru nevyšly šumavským obcím ani jiné projekty, jako byly sbírkové účty, či reklamní předměty, které měly problém s udržováním tratí vyřešit.