Islamisté dál ničí Palmýru. Srovnali se zemí vzácné hrobky
Radikálové z organizace Islámský stát (IS) zničili v syrské starověké Palmýře tři staré hroby. Byly to údajně ty nejzachovalejší z věžových hrobek na palmýrském pohřebišti. V srpnu IS v Palmýře vyhodil do vzduchu také dva cenné chrámy.
U hradeb Palmýry se nacházelo velké pohřebiště Údolí hrobů s bohatě zdobenými hroby stavěnými do podoby věží nebo domů vysokých několik metrů s podzemními komorami. „Vyhodili do vzduchu tři pohřební věže, ty nejzachovalejší a nejkrásnější,“ řekl dnes agentuře AFP Maamún Abdalkarím, který vede oddělení památek a muzeí.
Podle agentury Reuters je jednou ze zničených hrobek čtyřpatrová věž Elahbel pocházející z roku 103.
MailOnline: ISIS ‚blows up‘ three ancient tower tombs in Palmyra http://t.co/8tJeGlkl2R
— Ragam Info News (@ragaminfonews)
4. Září 2015
Tři hrobky byly nejvzácnější součástí rozsáhlého pohřebiště Údolí hrobů, které leží u městských hradeb starověkého centra města. Nejstarší věže, mezi které patřila i nejznámější Elahbel, byly budované z pískovce, měly kolem čtyř pater a podzemní komory. V antice sloužily k poslednímu odpočinku pro ty nejbohatší obyvatele města, kteří si je pro svou rodinu nechali vyzdobit drahými freskami a basreliéfy zobrazujícími zemřelé osoby. Spolu s mrtvými do staveb příbuzní ukládali i nejrůznější předměty jako vázy, šperky a mince. Kromě nich byly v hrobkách i sochy, také představující mrtvé příbuzné.
Palmýra byla ve starověku významnou zastávkou na trase karavan. Dnes leží v poušti a je v ní rozsáhlé a cenné archeologické naleziště, kvůli němuž je zapsána na seznam světového dědictví UNESCO.
IS, který už zničil významné historické památky v Iráku, Palmýru obsadil v květnu. V srpnu v Palmýře vyhodil do vzduchu Belův chrám a Baal-Šaminův chrám. Generální ředitelka Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) Irina Bokovová zničení Belova chrámu označila za „zločin proti civilizaci, který nelze tolerovat“.