Drama na moři. Sto mrtvých při boji o jídlo a vodu

Nová uprchlická krize

Drama na moři. Sto mrtvých při boji o jídlo a voduNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Uprchlíci netrápí pouze Středomoří, ale i Indický oceán. Více než tisíc uprchlíků z Bangladéše a Barmy, kteří se chtěli dostat do jihovýchodní Asie, přistálo v neděli v Thajsku. Nejméně sto migrantů však zemřelo poté, co na lodi propukl boj o poslední potraviny. Na moři stále zůstávají tisíce dalších uprchlíků, které trápí nedostatek jídla a vody a pijí vlastní moč, informoval zpravodaj britské BBC.

Běženci pobývali mnoho dní uvězněni na chatrných plavidlech na moři poté, co je převáděči opustili a okolní státy je odmítaly přijmout. Nakonec se jejich plavidla začala potápět, což přimělo indonéské a thajské úřady k záchraně migrantů. Většina zachráněných migrantů pochází ze tří lodí, které dotáhli ke břehu indonéských provincií Aceh a Severní Sumatra místní rybáři.

Zachráněný hovoří o strašných podmínkách na lodi. Jsou zesláblí, vyhladovělí a dehydrovaní. Ti, kdo přežili, jsou nyní v chráněných skladech na břehu v Langsa. Někteří uprchlíci byli pobodáni, pověšeni nebo hozeni přes palubu.

Již minulý týden zachránilo malajsijské a indonéské námořnictvo asi 1600 uprchlíků. Obě země ale poté prohlásily, že víc migrantů již nejsou schopny přijmout a budou lodě s nimi po zásobení potravinami, vodou a léky posílat pryč. Zasáhnou pouze v případě, když se plavidla budou potápět.

Uprchlická krize v Bengálském zálivu je podle expertů důsledkem toho, že jihovýchodní Asie léta tiše ignorovala osud muslimské menšiny Rohingů, kteří žijí v Barmě a stěžují si v této převážně buddhistické zemi dlouhodobě na diskriminaci. Ačkoli na území Barmy Rohingové pobývají po staletí, jsou tam stále považováni za nelegální přistěhovalce ze sousedního Bangladéše a většina z nich nemá žádné státní občanství. Téměř 140 tisíc Rohungů z Barmského Arakanského státu opustilo domovy po krvavých střetech s buddhisty v roce 2012.

Právě Rohingové tvoří značnou část uprchlíků, další pocházejí z chudého Bangladéše. Migranti dříve mířili většinou přes Thajsko do Indonésie a Malajsie, thajské úřady ale objevily v posledních týdnech v džungli nelegální tábory pro migranty a hromadné hroby, které pravděpodobně obsahovaly těla uprchlíků, a rozhodly se proti pašerákům lidí razantně zakročit.

Zoufalá situace na lodích

Jedna z lodí, která byla v neděli dovlečena ke břehu indonéské provincie Aceh, byla napěchovaná 790 lidmi, včetně 61 dětí a 61 žen, sdělil podplukovník Sunarya. Rybáři plavidlo zaregistrovali údajně ve chvíli, kdy se začínalo potápět, a odtáhli ho k pobřežní vesnici Langsa. „Někteří z těch lidí policii řekli, že byli několik dní opuštěni na moři a malajsijské úřady jejich loď odmítly přijmout,“ dodal Sunarya s tím, že migranti pocházejí z Barmy a Bangladéše.

Asi 25 kilometrů jižně od Langsy rybáři zachránili menší člun s 47 Rohingy, rovněž dehydrovanými a hladovými, sdělil indonéský policejní velitel Dicky Sandoni.

V sousední provincii Severní Sumatra rybáři zachránili třetí člun bez motoru s 96 osobami na palubě, který se vznášel na vlnách, řekl indonéský policejní kapitán Suroso. Bylo jim poskytnuto jídlo a ubytování, dodal. 

Thajské námořnictvo zase objevilo 106 lidí, převážně mužů, ale také 15 žen a dvě děti, na malém ostrůvku nedaleko břehů provincie Pchanggá v oblasti vyhledávané příznivci potápění. „Není jasné, jak se na ostrov dostali. Snažíme se zjistit, zda se stali obětí pašeráků lidí,“ uvedl guvernér provincie s tím, že celá skupina těchto rohingských běženců byla přepravena na pevninu.

Vláda Barmy tvrdí, že není odpovědná za migrující lodi a odmítá absolvovat nadcházející summit ohledně otázky uprchlíků. Naopak malajský ministr zahraničí Anifah Amen řekl, že doufá v diskuzi o krizi s Barmou před tím, než ji uvede na mezinárodní úroveň. „Žádáme Barmu, aby se podílela na hledání řešení,“ uvedl Aman pro BBC.

Odhaduje se, že se ve vodách jihovýchodní Asie stále nachází na lodích tisíce uprchlíků. V neděli bylo také hlášeno nejméně pět lodí kotvících jen kousek od severního pobřeží Barmy, vezoucích nejméně tisíc migrantů.

Čtěte také: Kvóty pro uprchlíky nikomu nic dobrého nepřinesou

‚Bylo nás na té lodi 950. Pašeráci nás tam zamkli.‘

Sdílet:

Hlavní zprávy

Bezpohlavní Jaguar

KOMENTÁŘ

Skupina bezpohlavních bytostí vystoupí ze žlutého výtahu na povrch fialové planety. Různě poskakují, máchají kladivy i štětci, zatímco se objevují slogany jako ...

00:08

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz