Rusko zavírá horkou linku s USA. Jsme na hraně střetu, řekl Medveděv
reakce na NÁLET NA SÝRII
Rusko o půlnoci ruského času (23 hodin SELČ) zastavuje komunikaci s Pentagonem o leteckých operacích nad Sýrií. Oznámilo to v pátek ruské ministerstvo obrany. Předvolalo si také amerického vojenského atašé. Komunikace s Pentagonem sloužila k odvrácení kolizí vojenských letadel operujících nad Sýrií. Rusko svým rozhodnutím reaguje na americké údery na syrskou základnu Šajrát a označuje je za odvetu za úterní chemický útok v syrském Idlibu. Ruský premiér Dmitrij Medveděv považuje americký úder na Sýrii za akci, která byla „na hraně“ vojenského střetu s Ruskem.
Zprávy o udržení horké linky mezi armádami Ruska a USA se zatím rozcházely. Nejmenovaný americký armádní zdroj sdělil odpoledne agentuře AP, že Rusko souhlasilo s udržením horké linky, která má zabránit letecké kolizi nad Sýrií. Rusko naproti tomu sdělilo, že pozastavuje ujednání s Američany o zabránění leteckých incidentů. Kreml dopoledne sdělil, že komunikační kanál s USA Moskva nezavře, ale že skončí s výměnou informací.
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.
Americké vojenské zdroje sdělily agentuře AP, že jednání mezi USA a Rusy nebylo po pátečním útoku přerušeno a stále trvá. Američtí představitelé mají podle těchto zdrojů zájem, aby dialog nebyl přerušen, a Rusové potvrdili, že nebude. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová později sdělila, že Moskva americkou stranu po úderu kontaktovala. V rozhovoru pro ruskou televizi řekla, že „kontakty jsou v zásadě pravidelné, probíhají na různých úrovních. Tentokrát šlo samozřejmě o reakci (na americký útok),“ řekla.
Medveděv: USA jsou na hraně vojenského střetu s Ruskem
Na svou reakci na americký útok nenechal dlouho čekat ani ruský premiér Dmitrij Medveděv. Ten označil americký útok na základnu syrské armády nedaleko Homsu za akci, která byla „na hraně“ vojenského střetu s Ruskem. Napsal to na svém facebookovém profilu. Podle Medveděva prezident Donald Trump tak demonstroval svou nesamostatnost a závislost na americkém establishmentu.
„Trump dnes ukázal, že bude tvrdě bojovat proti legitimně zvolené syrské vládě, a ne hlavnímu společnému nepříteli (Islámskému státu). Je to v rozporu s mezinárodním právem a bez souhlasu OSN,“ napsal Medveděv. Podle Medveděva se ukázalo, jak rychle washingtonský establishment dokáže potlačit Trumpovy předvolební sliby. Stačilo mu prý dva a půl měsíce.
Čtěte také: Putina rozčílil americký zásah v Sýrii. Mluví o agresi
Nad Sýrií létají stroje mezinárodní koalice, jíž velí USA. Tvoří ji 60 zemí. Kromě nich používá letectvo syrská armáda a Rusko. Větší letecký incident se stal v listopadu 2015, kdy turecká armáda na hranici sestřelila ruskou stíhačku.
Když Rusko začalo na straně Damašku bombardovat v září 2015 povstalce, dohodly se Moskva a Washington na způsobu ochrany pilotů. Podle agentury AP americká strana dohodu zajišťuje z letecké základny v Kataru. Letečtí dispečeři a velitelé, kteří tam působí, jsou v kontaktu s ruskými kolegy, kteří jsou v Sýrii. Dosud si sdělovali informace o svých operacích, aby se armády vyhnuly kolizím.
Mluvčí Pentagonu Michelle Baldanzaová řekla po pátečním útoku, že americká armáda má stále zájem v toto sdílení informací pokračovat. „Je v zájmu všech, kdo operují nad Sýrii, vyhnout se nehodám. Doufáme, že ruské ministerstvo obrany dospěje k témuž závěru,“ řekla.