EU: Řecko má tři měsíce na zvýšení ochrany své hranice

Uprchlická krize

EU: Řecko má tři měsíce na zvýšení ochrany své hraniceNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Řecko má vážné nedostatky při ochraně vnějších hranic schengenského prostoru, vyplývá ze zprávy takzvaného schengenského hodnocení, kterou dnes projednala Evropská komise. Novinářům to dnes řekl její místopředseda Valdis Dombrovskis. Jde o krok, který poskytne právní podklad pro případné prodloužení kontrol mezi členskými zeměmi unie až na dva roky a který by mohl znamenat faktický odchod Řecka z prostoru volného pohybu.

Zprávu, jejíž samotný text je neveřejný, musí kvalifikovanou většinou potvrdit členské země prostřednictvím takzvaného stálého výboru pro kontrolu Schengenu.

Pak bude moci komise Aténám nabídnout balík opatření k tomu, aby nedostatky odstranily. Řecko bude mít tři měsíce na nápravu. Pokud se tak nestane, umožní to zemím unie – opět rozhodnutím kvalifikované většiny – dočasně zavést kontroly na některých vnitřních hranicích až na půl roku s prodloužením do dvou let.

Některé státy EU, včetně Německa, dočasně kvůli migraci opětovně zavedly kontroly podle jiných ustanovení schengenského kodexu. Nejzazší termín prodloužení končí v květnu.

Ministři vnitra zemí Evropské unie komisi o to, aby se k situaci v Řecku tímto způsobem vyjádřila, požádali v pondělí. Nynější zpráva ale byla vypracována už na základě předem neoznámených návštěv na řecko-tureckých pozemních hranicích a na ostrovech Chios a Samos od 10. do 13. listopadu 2015.

„Ukazuje, že ve správě vnějších hranic v Řecku existují vážné nedostatky. Víme, že Řecko v mezičase začalo vynakládat úsilí směřující k nápravě a dodržování schengenských pravidel,“ uvedl eurokomisař pro vnitřní věci Dmitris Avramopulos.

I když podle Dombrovskise zpráva uznává, že řecké orgány jsou v důsledku velkého počtu příchozích migrantů pod tlakem, konstatuje se v ní, že nelegální migranti nejsou efektivně identifikováni a registrováni. Jejich otisky prstů například nejsou systematicky zanášeny do příslušných unijních systémů a není systematicky kontrolována autentičnost jejich cestovních dokladů. Ty navíc nebyly v kontrolovaném období ani srovnávány s hlavními bezpečnostními databázemi jako je Schengenský informační systém či databáze Interpolu.

Řecký ministr pro migraci Janis Muzalas dnes znovu obvinil Turecko z odpovědnosti za pokračující proud desetitisíců blízkovýchodních uprchlíků, kteří přes obě země míří Evropy. Ankara prý běžence, kteří se jednou dostanou do Řecka, už zpátky skoro nebere. Varoval zároveň před snahou některých zemí činit z Atén původce krize.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články