V Aleppu zuří nejhorší boje od začátku války. Syřané hledají v troskách mrtvé
BOMBARDOVÁNÍ ALEPPA
Ťukání a zoufalá snaha zaslechnout jakýkoliv náznak toho, že pod troskami zůstal ještě někdo naživu. Po několika dnech vyprošťují přeživší mrtvá těla. Tak probíhá pátrání po obyvatelích rodinného domu v centru Aleppa, který rozbombardovala syrská armáda. V posledních dnech útoky vládních letadel na bývalé nejlidnatější syrské město sílí a světové agentury přinášejí videa, jak se zde žije civilistům.
Nynější krvavé boje o syrské Aleppo jsou odborníky považovány za nejtěžší od roku 2012, kdy došlo k rozdělení města mezi syrské vládní jednotky a opozici. Od té doby je město sužováno neustálými přestřelkami a nálety letadel. Vrcholem válečného tažení je pak právě ofenziva započatá minulý týden, ve kterém má syrská armáda za pomoci spojenců dostat Aleppo pod svou kontrolu.
Nejnověji zuří vzájemné střety na severu města, kde spolu obě armády svádí souboj kolem uprchlického tábora a blízké nemocnice. Válečnému běsnění přispívají i nálety ruského letectva, které v konfliktu stojí na straně vládních jednotek. Ruské bomby už podle syrské organizace ochránců lidských práv (SOHR) zabily od loňska přes devět tisíc lidí. Z nich 3800 byli civilisté, asi 2700 radikálové z Islámského státu a 2800 členů jiných povstaleckých skupin.
Video pořízené při jednom z útoků zachycuje první okamžiky poté, co několika patrový dům zasáhli syrští vojáci. V troskách se dobrovolníci, kteří patří k Syrské civilní obraně přezdívané Bílé helmy, pokoušejí najít ty, kterým se podařilo útok přežít. Na video, které měla pořídit místní zdravotní sestra, upozornil list The New York Times.
a local nurse shared this video of the ongoing efforts on Al Shaar. The building destroyed was 4-story residential, home to several families pic.twitter.com/JW8SMHDn6A
— Megan Specia (@meganspecia) 28. září 2016
V bílých přilbách riskují své životy stovky dobrovolníků. Od začátku organizace zvané Syrská civilní obrana zachránili desítky tisíc životů, jak zjistila Česká televize. Sami přitom už počítají ztráty na své straně. Zachraňovat začali spontánně v roce 2012 v Damašku. Dnes pomáhají po celém zalidněném západě země. Nejen vyprošťují z trosek, ale také poskytují první pomoc a odvážejí raněné do nejbližší nemocnice. Pokud tam nějaká ještě stojí.
Utterly heartbreaking. A White Helmet volunteer breaks down after saving a baby from an airstrike in East Aleppo. #Syria pic.twitter.com/311nimfm0T
— James Longman (@JamesAALongman) 30. září 2016
V některých případech se podaří oběti najít v řádu hodin. Někdy trvá i několik dní, než se je podaří vyprostit.
5 minutes after the bombing: search for survivors.https://t.co/1O6OEBitVG pic.twitter.com/t3orGjQBYu
— New York Times Video (@nytvideo) 28. září 2016
Na dalším videu nese muž tělo svého syna zabalené v bílé dece. Vedle něj jde chlapec, který křikem upozorňuje ostatní. Hlas komentující záznam pochybuje, že rodina bude mít, kde dítě pohřbít. V hrobkách už podle něj nezbylo místo.
2 hours after the bombing: bury the dead.https://t.co/1O6OEBA4Ne pic.twitter.com/S8R4q4oyeH
— New York Times Video (@nytvideo) 28. září 2016
Aleppo se od minulého týdne opakovaně stalo terčem intenzivního bombardování. Mezinárodní společenství má obavy o osud asi 250.000 lidí, kteří ve východní části města uvázli. Syrské letectvo podniká „soustředěné údery“ na místa, kde mají přebývat především povstalci. Výjimkou ale nejsou ani zásahy nemocnic.
Západní státy na půdě OSN v neděli obvinily z odpovědnosti za násilí v Sýrii Rusko. Stálá velvyslankyně USA při OSN Samantha Powerová řekla, že to, co Rusko podporuje a co dělá v Halabu, není boj proti terorismu, nýbrž barbarství. Její ruský protějšek Vitalij Čurkin naopak odpovědnost za situaci připsal mezinárodní koalici vedené Spojenými státy.
Šéf americké diplomacie John Kerry pohrozil, že Washington přeruší veškeré kontakty s Ruskem, pokud neskončí bombardování města, jež mají podle Washingtonu na svědomí syrské a ruské síly. Minulý týden ztroskotalo příměří, které dojednaly Spojené státy a Rusko. Kreml však stížnosti Američanů odmítl, když je označil pouze za plané řeči.
Rusko posiluje letectvo
Rusko naopak znovu posílilo svou leteckou základnu v Sýrii a dopravilo tam několik bombardérů. Informoval o tom ruský list Izvestija, podle nějž je armáda připravena poslat i letadla na podporu pozemních operací. List se odvolává na nejmenovaného armádního představitele.
Na základnu Hmímím podle listu dorazila skupina bombardérů Su-24 a Su-34. „Bude-li to zapotřebí, bude letectvo ve dvou třech dnech ještě posíleno. V jednotkách už byly vybrány letouny přímé vojenské podpory Su-25, které čekají na rozkazy velitelů,“ sdělil zdroj k případnému dalšímu navýšení ruských leteckých sil.
Rusko znásobilo podporu syrské armády po kolapsu příměří, které s USA vyjednalo 9. září. Syrský režim spolu se spojenci minulý týden obnovil boje ve východním Halabu, kde za týden zahynulo přes 300 lidí.
Rusko je vojensky do syrské války zapojeno od loňska a podle aktuálních zpráv při ruských náletech od té doby zahynulo na 9000 lidí. Prezident Vladimir Putin letos v březnu nechal část ruských letadel z Hmímímu stáhnout s tím, že cíle, jichž chtěl Kreml v Sýrii dosáhnout, se podařilo splnit. Řekl ale také, že v případě potřeby, budou letadla poslána zpět.