Chovanec: ANO se mi mstí za reorganizaci policie

Odplata v koalici

Chovanec: ANO se mi mstí za reorganizaci policieNOVÉ
Ministr vnitra Milan Chovanec Foto: Foto: archiv Echo24
1
Domov
Echo24
Sdílet:

Vládní předlohu o plošném zavedení občanských průkazů s elektronickým kontaktním čipem v pátek Sněmovna vrátila do druhého čtení. Kritici i z řad koaličního hnutí ANO tvrdí, že stát by vynaložil stamiliony korun za zastaralou technologii. Podle ministra Chovance mohla být kritika z koaliční strany ANO odplatou za reorganizaci policie.

Novele zákona hrozilo i zamítnutí, což žádal Ivan Pilný (ANO). Nelíbí se mu, že průkaz by neměl bezkontaktní čip. „Snažíme se zavádět za stovky milionů korun technologii minulého století. Nemá to absolutně žádný smysl,“ řekl Pilný. Předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura označil jeho argumenty za rozumné. „Pořizujeme si něco, co nám k ničemu nebude. Je to takový výstřel do tmy,“ uvedl Stanjura.

Ministr vnitra Milan Chovanec si poté vzal slovo a sám navrhl vrácení zákona do druhého čtení. „Já nevím, jak se na této debatě projevila včerejší debata o reorganizaci policie. Kolegové z ANO mi samozřejmě řeknou, že vůbec. Já si tomu dovolím nevěřit, ale to je můj osobní pocit,“ řekl před poslanci Chovanec. Dodal také, že se jednalo o vládní návrh a pravděpodobně by došlo k porušení koaliční smlouvy.

Na rozkol v koalici narážel také komunistický poslanec Jan Klán. „Zároveň mě fascinuje, jak si tady vládní koalice zamítá vládní návrhy. To je nejfascinovanější, co mě tady snad fascinuje tady v této Sněmovně. Vládní poslanec navrhuje zamítnutí vládního návrhu. Tomu nerozumím,“ udivoval se poslanec. „Možná by bylo na čase se rozpustit, možná, protože tuhle šaškárnu, co tady předvádíte, zejména dneska při zavádění občanských průkazů, je poměrně tristní. Ale mě to baví. Mě to fakt baví, protože to ukazuje vaši slabost se na něčem vůbec dohodnout,“ kritizoval Klán postup koalice.

Možné zamítnutí novely

Za vládním návrhem ale ministr stojí. „Technologie je konzervativní, aby stát mohl zajistit bezpečnost přenosů dat,“ zdůraznil. Chovanec v případě zavedení bezkontaktního čipu varoval před možným zneužíváním identity lidí.

Podle zpravodajky Věry Kovářové (STAN, za TOP 09) mohou být průkazy s kontaktním čipem zastaralé, je ale podle ní nutné elektronizaci zahájit. Podobně se vyjádřil Jan Klán z KSČM. „Je třeba se trochu někam pohnout,“ poznamenal.

Komunikace s úřadem z domova

Předloha předpokládá, že by se průkazy s čipem stejně jako nynější obyčejné doklady vydávaly zdarma, ne za 500 korun. Průkazy s elektronickým čipem by měly lidem umožnit přihlášení do různých systémů státní správy a vyřizování některých záležitostí bez návštěvy úřadu. Měly by být podle představ ministerstva vnitra povinným dokladem a kromě prokazování totožnosti osobně by měly být i prostředkem pro elektronickou identifikaci.

Každý čip občanského průkazu by měl podle záměru takzvaný autentizační certifikát, který by sloužil ke vzdálené identifikaci občana vůči portálům veřejné správy. Lidé by mohli dokumenty podávat přímo z domova a nemuseli by na úřad. Dalším z cílů nových občanských průkazů je poskytnout držitelům elektronický podpis.

Lidé by navíc mohli podle úprav výboru pro veřejnou správu žádat o vydání průkazu a cestovního pasu ve zkrácené lhůtě. Doklad by za vyšší poplatek měli do jednoho pracovního dne, nebo do pěti dnů od podání žádosti.

Čtěte také:

Hračka pro kluky, nebo riziko? Vláda chce e-občanky pro všechny

Podle občanky se pozná bezdomovec. I skrývající se dlužník

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články